Zálivka pokojových rostlin během zimy může rozhodnout o jejich vitalitě v příštím roce. Nedělejte stále stejné chyby a použijte špejli

Pokojové rostliny

Zálivka pokojových rostlin během zimy nemusí být složitá. Naučte se, jak na to.

Přesvědčte se o vlhkosti zeminy

Abyste měli jistotu, že rostliny nechtěně nepřelijete, přesvědčte se předtím o tom, že je zemina správně suchá. Díky teplému vzduchu z okolí má totiž tendenci vysychat rychleji zvenčí, zatímco uvnitř zůstává vlhká. Takže i když to na první pohled vypadá, že je květina suchá, nemusí tomu tak být docela. Proto se vždy před zálivkou přesvědčte za pomoci špejle, že je zemina skutečně vyschlá. Pokud tomu tak nebude, tak rostlinu ještě nezalévejte.

Pozor na vhodnou denní dobu

Protože je slunce málo, snaží se z něj rostliny využít opravdu maximum. A nejaktivnější jsou tedy ve chvíli, kdy slunce svítí nejvíce. A právě toho je třeba při jejich zálivce využít. Zalévejte je proto nejlépe dopoledne Naopak pozdní večerní zálivka se nehodí – v tu dobu se totiž ukládají ke spánku a vodu nezpracovávají. Mohly by tedy začít zahnívat.

Pokojové rostliny

Zálivka pokojových rostlin během zimy: Nedělejte stále stejné chyby a použijte špejli Foto: Pixabay

Podívejte se na listy

Na potřebu častější a vydatnější zálivky může ukazovat i jiný faktor – listy. Dobře si je prohlédněte. Pokud mají suché konce a celkově vypadají bledě a zašle, pak je na čase množství vody navýšit. Vždy však dbejte na to, aby měly květináče dostatečně velký odtokový otvor, který zajistí, že přebytečná vláha bez problémů odteče pryč a nepoškodí kořeny. Do misky se vyplatí dát také několik kamínků pro lepší vlhkost vzduchu.

Pozor na prach

A myslete také na prach, který je díky teplému vzduchu z topení mnohem více rozvířen a sedá na plochy listů, které zanáší a ucpává. To následně vašim svěřencům snižuje efektivitu procesu fotosyntézy, takže nejsou už z tak skromného slunečního záření schopní vytěžit maximum. A pokud je to možné, nikdy nedávejte květiny do blízkosti ústředního topení, nebo je alespoň postavte k jeho vlažnějšímu konci. Ušetříte si tak hodně starostí. Pomoci může také rosení – a to odstátou vodou několikrát týdně.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-spravne-zalevat-pokojove-rostliny-tyhle-chyby-delate-nejcasteji-1680, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-spravne-zalevat-pokojove-rostliny-aby-dobre-prospivaly-28830.html, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pokojovky-topeni-20211204.html

Zálivka pokojových rostlin během zimy: Nedělejte stále stejné chyby a použijte špejli Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)