Za natrhání kytice může hrozit obří pokuta. Nenechte se ošálit zdánlivě nevinným vzhledem lučního kvítí, ochranáři bývají neúprosní

Bolševník, křídlatka, plevel, invazní rostlina, pokuta

Za natrhání kytice může hrozit obří pokuta – nenechte se ošálit zdánlivě nevinným vzhledem lučního kvítí. V okolí vyhaslé sopky Komorní hůrka u Chebu, se každoročně odehrává jedinečné ekologické dilema.

Místní zahrádkáři se zde, často nevědomky, dopouštějí nelegálního vytrhávání chráněných druhů rostlin, včetně choulostivého vstavače kukačky. Tento zdánlivě neškodný čin má závažné právní důsledky, včetně pokut až do výše 100 000 Kč.

Vstavač kukačka: Jedinečná flóra v ohrožení

Této orchideji se daří ve zvláštním mikroklimatu a složení půdy „Velké jámy“ na Komorní hůrce. Tato oblast, pozůstatek někdejší sopečné činnosti a následné těžby, dnes slouží jako útočiště mnoha unikátních druhů rostlin. Vstavač kukačka, kvetoucí v květnu, je pozoruhodná zejména svými stonky, které vyčnívají nad okolní trávu, což jí propůjčilo název, protože „vykukuje“ podobně jako pták kukačka z hodin.

Foto: Pixabay

Biologické složitosti a mykorhizní vztahy

Tento druh orchideje je fascinující nejen svým chováním při kvetení, ale také složitým vztahem k houbám známým jako mykorhiza. Toto symbiotické spojení je pro přežití orchideje klíčové, protože houby jí poskytují základní živiny a pomáhají jí přijímat vodu, což je v jejím řídkém sopečném prostředí životně důležité. Orchidej na oplátku dodává houbám sacharidy produkované fotosyntézou.

Problémy s rozmnožováním a přežitím

Stejně fascinující a složité je ovšem i rozmnožování této orchideje. Po opylení, které je samo o sobě nejistým procesem závislým na specifickém hmyzu, vytváří rostlina tisíce drobných semen v tobolce. Tato semena vyžadují vhodné podmínky pro rozptýlení a klíčení, což dále vyžaduje přítomnost vhodných partnerů z řad hub. Na zahrádce vám tedy rozhodně neporoste. Ovšem vaší peněžence by mohla značně odlehčit – takž pokud si nejste v terénu stoprocentně jistí tím ,co trháte, raději to nedělejte.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosatec_sibi%C5%99sk%C3%BD, https://botanospol.cz/cs/rostlina_roku, https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rostlinou-roku-2024-vyhlasila-ceska-botanicka-spolecnost-kosatec-sibirsky

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)