Využití síly kvasinek a mléka: přírodní řešení plísně u rajčat a okurek. I malá investice vám zachrání úrodu na dlouhé týdny

Choroby rajčat

Využití síly kvasinek a mléka: přírodní řešení plísně u rajčat a okurek. I malá investice vám zachrání úrodu na dlouhé týdny. Mezi časté problémy, se kterými se zahrádkáři potýkají, patří napadení plodin, jako jsou rajčata a okurky, plísněmi. V boji proti těmto hrozbám se z kuchyňské spíže vynořuje překvapivý spojenec: kvasnice.

V kombinaci s mlékem tvoří tento přírodní prostředek účinné řešení, které dokáže účinně odstranit plísně z těchto cenných plodin. V tomto článku se ponoříme do podrobností tohoto inovativního přístupu a jeho výhod.

Jedinečná synergie kvasnic a mléka

Zahrádkáři používají tuto. Spojením těchto dvou zdánlivě nesouvisejících složek vzniká směs se silnými protiplísňovými účinky. Typicky je kvasnice známá pro svou roli při výrobě hnojiv, zatímco mléko se používá pro jeho aplikaci postřikem. Toto spojení kvasnic a mléka vytváří směs bohatou na vitamíny, která omlazuje rostliny. K přípravě tohoto elixíru budete potřebovat 100 g pekařských kvasnic rozpuštěných v 500 ml plnotučného kravského mléka. Směs zřeďte v 10 litrech vody a váš přírodní postřik na rajčata a okurky je připraven. Tento prostředek nejlépe funguje proti pozdní plísni, houbovému onemocnění, které běžně napadá rajčata a okurky. Tento postřik se doporučuje aplikovat jednou týdně po celé vegetační období rostlin.

Droždí

Foto: Pixabay

Alternativní přípravek na plísně: Kvasnice a voda

Pro ty, kteří by rádi vynechali dnes poměrně drahé mléko, doporučujeme další řešení, které využívá jen sílu kvasnic a vody. Rozpusťte 100 g pekařského droždí v 10 litrech vody. Nechte 12 hodin odstát, přeceďte a přelijte ji do rozprašovače pro snadnou aplikaci. Používejte jako v předchozím případě.
Směs droždí a cukru

Další zajímavý přístup zahrnuje spojení kvasinek s cukrem. Začněte naplněním velké nádoby 1 litrem vody, přidáním 100 g kvasnic a šálku cukru. Přísady důkladně promíchejte a přibližně po 2 hodinách přidejte 10 litrů vody. Směs nechte kvasit po dobu jednoho týdne. Jakmile je kvašení dokončeno, zřeďte vše vodou v poměru 1:10 a použijte jej k zalévání zeleniny, a to nejlépe dvakrát měsíčně.

Zdroj: https://magazindoma.cz/tipy-a-triky/159-rajcata-miluji-postrik-z-mleka-proc-tomu-tak-je-a-jak-ho-pouzit, https://www.toprecepty.cz/clanky/5231-babske-rady-pro-lepsi-sklizen-pred-plisnemi-chrani-rajcata-a-okurky-postrik-z-mleka-a-vyluh-z-cesneku-postrik-z-kapradin-odpudi-slimaky/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)