Výsev petúnii krok za krokem: ideální čas je právě teď

Petúnie

Pěstování petúnií není nijak náročné, jen je třeba pomyslet na jejich výsev. Ten totiž provádíme ještě v době, kdy venku ještě panuje zima. Právě únor je ideální období pro jejich předpěstování. Petúnie můžete pěstovat ve spoustě různých druzích, které se liší barvou květů, ale také jejich velikostí. Mohou růst vzpřímeně nebo se bohatě spouštějí dolů z truhlíku. Velmi dobře se jim daří v nádobách, ale také přímo v zemi.

Výsev ze semen nebo koupit sazeničku?

Výsev ze semen může být pracnější. Tímto způsobem ale můžete získat mnohem více druhů petúnií za zlomek ceny. Když totiž rozpočítáte náklady na jednu rostlinu, zjistíte, že výsev ze semen vám zajistí nejlevnější rostliny. Záleží ale také na tom, kolik rostlinek chcete. Pokud vám jich stačí méně, bude výhodnější koupit sazeničku. Semena můžete shánět nejenom v zahradnických centrech, ale též prostřednictvím internetu a narazit tak můžete na zajímavé druhy.

Petúnie

Foto: Pexels

Jak na výběr petúnií?

Protože jich je celá spousta, můžete si vybrat takovou petúnii, která bude vyhovovat vašim potřebám. Kromě barvy se můžete rozhodovat mezi dalšími atributy. V první řadě se rozhodněte, zda chcete petúnii, která roste vzpřímeně, či tu, která je převislá. Převislé se hodí na balkony nebo do oken či závěsných nádob. Další věc, kterou je třeba zvážit, je, že můžete najít semena v peletované a nepeletované formě. Semena jsou velmi, velmi drobná a může být obtížné s nimi manipulovat. S peletovanými petúniemi se lépe manipuluje během výsadby.

Co je potřeba pro výsev petúnií?

Kromě samotných semen a dostatečného času budete potřebovat ještě několik dalších věcí. Důležitá je zemina, ideálně vhodná pro výsev rostlin nebo rovnou pro petúnie (či balkonové rostliny). Sežeňte si také dobré množství nádob, ve kterých budete pěstovat. Můžete si koupit speciální startovací nádoby na výsev, nebo použijte obal od vajec či umyté kelímky od jogurtů. Hodit se budou také štítky na označení, nádoba na zalévání (ideálně láhev s rozprašovačem, pomůže ale i klasická konev) a podnos.

Jak na výsev semen?

S výsevem čekáme 10 až 12 týdnů před očekávaným posledním jarním mrazem. Rozdělte zeminu do pěstebních nádob. Semena jen lehce zatlačte do půdy (maximální hloubka by měla být 3 mm). Mírně zalijte, aby půda byla vlhká, nikoli však mokrá. Je lepší použít láhev s rozprašovačem, protože jemné kapičky vody nepohnou se semínky ani je nevyplatí. Pokud budete ale jemní, jde to udělat i s konví. Označte si svá semínka, abyste je později nezaměnili s něčím jiným, co budete vysévat.

Jak pečovat o semínka?

Nádoby se semínky můžete přikrýt plastovým krytem, což jim pomůže zajistit vhodné podmínky pro klíčení. Vhodné teploty pro klíčení jsou 24 až 29 °C. Světlo by mělo být aspoň 6 hodin denně, ale nepřímé. Půda musí být neustále vlhká, nikdy nesmí vyschnout! Za sedm až deset dnů po výsadbě sazenice vyklíčí. To je okamžik, kdy byste měli odstranit plastový kryt a přemístit je na místo, kde jsou teploty od 18 do 24 °C. Pokud sazenice nevzešly, pak můžete rozhrnout půdu a pokusit se najít semínko. Jestliže neklíčí, zvažte vysazení nových semen.

Zdroje info:

https://www.theseedcollection.com.au/growguide/petunia-seeds

https://www.epicgardening.com/grow-petunias-from-seed/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!