Vyrobte si kompost na míru: Speciální kompost pro určitý druh rostlin

Kompost

Kompost je skvělým způsobem, jak zužitkovat všechny rostlinné zbytky ze zahrady i kuchyně. Je skvělý pro všechny rostliny: dodává jim živiny, vylepšuje kvalitu půdy, obohacuje o humus. Při jeho výrobě je potřeba dodržovat několik pravidel. Pokud je dodržíte, vyrobíte si univerzální kompost, který můžete použít na všechny druhy rostlin. Existuje ale i kompost speciální, který si vyrábíte jen pro některé rostliny – a o něm si více povíme v tomto článku.

Kopřivový kompost

Kopřivy jsou všude kolem nás. Využít je můžete na přípravu čaje nebo také na výrobu kompostu, který se hodí zejména pro košťálovou zeleninu, celer, pór, plodovou zeleninu a jiné. Je vhodný jako „očkovací látka“ pro založení jiných druhů kompostů. Vyrobíte jej tak, že kopřivu (ještě před květem, protože tehdy má nejvíce živin) rozsekáme na drobno. Kompostujeme se zeminou nebo starým kompostem v poměru tři díly kopřiv na jeden díl zeminy.

Kopřivy

Kopřivy: Foto Pixabay

Listovka (kompost z listí různých stromů)

Zde se mohou vlastnosti kompostu lišit podle toho, které listy použijeme. Například bukové listy se používají pro svůj vysoký obsah vápníku, dubové listy pak mají nízkou hodnotu pH. Listovku můžeme použít na hnojení květin a bobulovin. Při kompostování by se listy mohly slepit k sobě, čemuž zamezíme tak, že je smísíme s hrubším materiálem a zralým kompostem nebo zeminou.

Kompost z kůry

Kompost z kůry používáme všude tam, kde bychom použili rašelinu. Rozdíl je v tom, že kůrový kompost má mnohem lepší strukturu a neutrální hodnotu pH. Vyrobíte jej tak, že kůru rozdrtíte co nejvíc to jde a smícháte ji s materiály Bohatými na dusík (např. drůbeží trus). Tento kompost je vhodný například na rododendrony či azalky.

Kompost z mechu

Proces rozkladu u mechu je poměrně dlouhý, takže jej kompostujeme zvlášť. Skvělý je například pro rajčata. Mechový kompost vyrobíte tak, že mech rozcupujete spolu s kartonem na co nejmenší kousky. Ty poté vrstvěte s organickým hnojivem bohatým na dusík. Abychom snížili kyselost mechu, přidáváme k němu vápno.

Kompost: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!