Jak využít slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka

Pěstovat slunečnice není nic těžkého. Pokud zrovna nemáte ptáky, kteří by si na semínkách pochutnali, a ani nechcete slunečnicová semínka nabídnout ptákům, kteří se na vaší zahradě běžně nacházejí, máte hned několik možností, jak je můžete využít. Ani jejich loupání už nemusí být tak náročné, když víte, jak na to. My vám poradíme, jak na slunečnicová semínka.

Jak oloupat slunečnicová semínka?

Slunečnicová semínka umístěte do vysoké štíhlé nádoby, do které se ale vleze váš ruční šlehač. Pomocí metliček, se kterými šleháte například smetanu, semínka promíchejte. Udělejte to třikrát až čtyřikrát pokaždé na dvě až tři sekundy. Tím by mělo dojít k rozdrcení jejich slupek (poznámka: je nutné mít semínka vysušená). Poté je zalijte vodou a lehce promíchejte. Slupky vyplavou nahoru, takže je stačí sesbírat. Naopak na spodní části misky se budou nacházet oloupaná slunečnicová semínka. Slijte je přes síto a usušte je.

Slunečnicová semínka loupanáOloupaná slunečnicová semínka: Foto Pixabay

Přidejte je do chleba

Slunečnicová semínka můžete přidat do chleba nebo jiného druhu pečiva. Můžete k tomu použít některý z receptů, který najdete na internetu, nebo semínka jednoduše přidejte do svého oblíbeného receptu na chleba.

Posypte jimi pečené produkty

Sladké či slané – všechna těsta můžete posypat slunečnicovými semínky. Jsou skvělá například na muffiny nebo i jakékoliv domácí pečivo. Upečená semínka jsou křupavá a velice chutná.

Přidejte je do salátů

Jakýkoli zeleninový salát můžete obohatit slunečnicovými semínky! Přidejte je pro získání textury například k listovým salátům. Semínka můžete použít syrová, nebo je osmahněte s olivovým olejem a solí na pánvi předem.

Použijte je do pesta

Ze slunečnicových semínek můžete připravit velkou spoustu jídel – například i pesto. Místo piniových oříšků použijte do bazalkového pesta slunečnicová semínka – opět můžete dosáhnout lepší chuti, pokud je opražíte předem (klidně i nasucho v pánvi).

Jen tak…

Jednoduše je zkonzumujte jen tak. Lepší chuti dosáhnete, když je opražíte nasucho v pánvi nebo je upečete v troubě. Dochutit je můžete solí a olivovým olejem, případně můžete zvolit svou vlastní směs koření (klidně chilli koření).

Slunečnicová semínka: Foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!