Vratič pospolitý: spolehlivý odpuzovač hmyzu a klíšťat

Vratič pospolitý

Vratič pospolitý roste hojně na loukách, proto jej považujeme spíše za plevel. Je to ale škoda, protože tato rostlina se žlutooranžovými květy je velice užitečná v přírodní medicíně. Používá se při revmatických bolestech i k odpuzování takových škůdců, jako jsou komáři, klíšťata, mouchy a další hmyz. Pokud se rozhodnete jej pěstovat, vězte, že je to velmi nenáročné – rostlina je navíc velmi atraktivní.

Vzhled rostliny

Vratič pospolitý je rostlina, kterou můžete najít kdekoli v mírném podnebí. Dorůstá do výšky až 1,5 m. vyskytuje se na loukách, mýtinách v lese, ale také na polích. Květy kvetou v červenci a srpnu a typická je pro ně intenzívní vůně podobná kafru. Jak květy, tak i listy rostliny se používají pro své cenné vlastnosti. Ideální období sklizně je v době květu (od července do srpna). Sušíme je na tmavém a teplém místě, při teplotě do 35 °C.

Vratič pospolitý

Foto: Pixabay

Zdravotní účinky vratiče

Rostlina je velice známá v lidovém léčitelství, kde se podávala při zažívacích obtížích. V dnešní době rostlinu vnitřně už neužíváme, protože se prokázala určitá toxicita rostliny. Vratič je jedovatý taktéž pro dobytek. Vnější použití vratiče ale zůstalo zachováno. Ve formě obkladů se přikládá na místa postižená bolestmi kloubů.

Proti hmyzu

Silná vůně odpuzuje klíšťata, mouchy, komáry a další hmyz. Jako první pomoc postačí, když si květ rozdrtíte mezi prsty a potřete jím pokožku. Použít se dá i infuze rostliny, kterou si připravíte jednoduše: hrst čerstvých nebo sušených květů zalijte horkou vodou a nechte přikryté po dobu 30 minut. Po ochlazení ji nalijte do láhve s rozprašovačem a používejte obdobně jako komerční repelenty: nastříkejte jej na celé tělo. Další možností je natrhat květy a dát je do skleněné nádoby. Zalijte je vodkou (či jiným průhledným alkoholem) a nechte uzavřené odstát několik dnů (každý den protřepávejte). Poté sceďte a kapalinu nalijte do rozprašovače. Používejte stejným způsobem jako infuzi. Tento alkoholický přípravek je vhodný také na revmatické bolesti.

Proti vším

Extrakt z vratiče se již odedávna používá k odstraňování vší. Příprava nálevu je velice jednoduchá: lžíci vratiče a půl lžíce tymiánu zalijte 200 ml vroucí vody. Nechte odstát 15 minut a poté slijte. Tekutinu používejte k omytí vlasů nebo potírání pokožky v místě, kde se nachází paraziti.

Pěstování vratiče

Vratič vyroste téměř kdekoliv a je mrazuvzdorná. Můžete ji využít jako okrasnou i užitkovou rostlinu. Semena je možné zakoupit v obchodě nebo je získat z rostliny na konci léta. Brzy na jaře je zasejte do země. Ještě jednodušší je rozmnožit jej dělením rostliny. Dejte si ale pozor, vratič roste opravdu rychle, takže je zapotřebí jeho růst kontrolovat. Pro pěstování je ideální slunné stanoviště a suché, dobře propustné půdy.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-wrotycz-pospolity-zwalcza-pasozyty-odstrasza-kleszcze-i-inse,nId,4907450

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!