Voňavý kmín ze zahrady – kdy je třeba začít s výsevem a jaká pravidla dodržet

Kmín

Dost možná jste už i vy zatoužili po tom, opatřit si svůj vlastní domácí kmín. A v našich podmínkách to neštěstí není problém. Na úrodu si sice musíte počkat, ale výsledek ale stojí za to. Co o kmínu musíte vědět, abyste byli při jeho pěstování úspěšní?

S přímým setím nespěchejte. Začněte s ním už v březnu nebo dubnu a vysijte ho do řádků vzdálených asi 40 cm. Při teplotě půdy nad 8 ° C semena vyklíčí asi o 12 až 20 dní. Dřív tedy nemá opravdu cenu nic podnikat.

Na co si dát pozor při výsevu kmínu

Pozor, semena kmínu ztrácejí klíčivost již po roce, proto vysévejte pouze čerstvé osivo. Mnohdy se ujme i obyčejný kmín z obchodu, pro jistotu však doporučujeme certifikované a řádně ošetřené osivo. Stojí opravdu jen pár korun. Stanoviště, na které jste kmín vyseli, doporučujeme přikrýt netkanou textilií.

Kmín

Foto: Pixabay

A jak postupovat dál? Po vzejití rostlinky vyjednotíme na vzdálenost 20 až 30 cm a necháme jen ty nejsilnější. Poté je nutné během prvního roku vegetace půdu řádně zbavovat plevelů pravidelně zavlažovat.

Kdy sklízet nať a kdy semena?

Čerstvá nať kmínu se sklízí tehdy, když rostlina vyroste do výšky asi 20 cm. Má to ovšem svoje pravidla, která vám zaručí dokonale čerstvou a perfektně použitelnou surovinu. Měli byste vědět, že v druhém roce po přezimování kmín doroste do výšky až 60 cm.

A kdy sklízet? Obvykle od června do srpna, kdy je asi polovina až dvě třetiny okolíku zhnědlá. Musíte k tomu však přistoupit časně ráno, aby semena nevypadala na zem. Ve svazcích je nechte na záhony uschnout přibližně 3 až 4 dny proschnout, a až potom jednotlivé nažky vymlaťte, aby z nich semena vypadla. Poté už je stačí jen dosušit a použít v kuchyni.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/jak-pestovat-kmin-doma

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)