Banánovník: návod, jak jej pěstovat také u nás

Banánovník

V podmínkách České republiky bohužel nelze pěstovat banánovníky po celý rok venku. Nebyl ještě vyvinut takový druh, který by dokázal zvládnout mráz. Proto jsme omezeni na vnitřní pěstování banánovníku – tedy ve skleníku nebo jako pokojovou rostlinu. To ale neznamená, že se nemůžete dočkat sladkých plodů. Pokud se rostlině bude u vás dařit, odmění vás. A kdyby se to náhodou nepovedlo, budete mít krásnou pokojovou rostlinu s neobvyklými, svěže zelenými listy.

Výsev semen

Banánovník si můžete vysadit ze semen, což je o dost levnější, než když si koupíte již vzrostlou rostlinku. Na druhou stranu budete potřebovat více trpělivosti. Semena seženete ve specializovaných obchodech se zahradnickými potřebami. Jejich obal je třeba před výsevem narušit. Ideálním nástrojem k tomuto je pilník. Narušená semena namočte po dobu tří dnů ve vlažné vodě. Je vhodné ji v průběhu máčení několikrát vyměnit (minimálně jednou denně). Takto připravená semena již můžete vysadit do hloubky 2 cm. Substrát by měl být lehčí a propustný (kompostová zemina, rašelina a písek v poměru 2:1:1 – ale není podmínkou).

Banánovník

Foto: Pixabay

Klíčení semen

Po výsadbě semen vás čeká ta nejnáročnější část: čekání. Trvá totiž tři až šest měsíců, než semena vyklíčí. Celou dobu tak budete v napětí, zda se vám to povedlo. Výhodou je, že výsadba banánovníku může probíhat kdykoli v roce, takže nezávisí na tom, jestli se semenům podaří vyklíčit na podzim nebo v létě.

Podmínky pro pěstování

Pro správný růst je důležitá vysoká vlhkost a teplota okolo 25 °C (a také teplý substrát). V době vegetačního klidu může být teplota okolo 17 °C. Pokud květináč v létě budete přenášet ven, vyberte pro něj polostinné stanoviště, chráněné před větrem. Zalévejte pravidelně, raději méně ve více dávkách – banánovník totiž nemá rád přemokřenou půdu. Pro zvýšení vlhkosti je dobré rosení na listy. Jednou za čtrnáct dní přidejte rostlině hnojivo pro pokojové rostliny. přesazujeme v okamžiku, kdy kořeny prorůstají květináčem.

Plody a květy

Asi tři roky od výsadby můžete pozorovat první květy. Jakmile váš banánovník vykvete, už s ním nehýbejte – mohl by ztratit své květy.

Zdroj: https://www.semena.cz/216-bananovniky

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!