
Vlnovník rybízový a boj proti němu
Máte strach o své keře, které mohou být napadeny nepříjemnými chorobami a škůdci? Není se čemu divit, existuje jich bohužel spousta. Jedním z velmi nepříjemných a značně obtěžujících je také vlnovník rybízový. Napadá nejčastěji právě keříky a stromky rybízu, zabloudit ale může klidně i na angrešt anebo jiné menší keře a dřeviny. I proto se vyplatí, když si jej podrobně představíme a soustředíme se také na prevenci i eliminaci tohoto škůdce. Co je tedy vlnovník rybízový a jak proti němu bojovat?
Typický bělavý roztoč
Vlnovník rybkovitý je bohužel značně rozšířený. Vzhledově se jedná o doběla zabarveného roztoče o velikosti přibližně 0,5 mm. Řadí se do čeledi vlnovníkovitých. Škůdci tohoto typu si mile rádi pochutnají takto i na angreštu a podobných plodinách. K parazitování vlnovníka dochází výhradně v oblasti pupenů. Ty následně zduří. Vše se pozná hlavně před olistěním, kdy pupeny nápadně zduří. Deformují se a jejich tvar připomíná kouli. Následně usychají a keřík všeobecně chřadne. U nás existuje hned několik druhů vlnovníka, a to:
- vlnovník révový,
- vlnovník česnekový,
- vlnovník hrušňový,
- vlnovník ostružiníkový.
Základní ochrana před vlnovníkem
Hlavní roli hraje samozřejmě prevence. Nakoupit se vyplatí rezistentní druhy keříků nebo stromků. Dále je také nutné keříky a stromky pravidelně kontrolovat. Když se vlnovník objeví? Musíte volit kvalitní postřik. Mechanické odstranění větévek je nutné řešit v době, kdy teplota přesáhne 5 stupňů Celsia. Právě v takovémto prostředí začínají vlnovníci fungovat.
Chemie vlnovníka zničí
K aktivnímu přenosu vlnovníka napomáhá jednak vítr a jednak také zvířata. Počítejte s tím, že při napadení jednoho keříku dojde velmi rychle k rozšíření do blízkého okolí. Výbornou volbou pro postřik je přípravek Omite 30W. Ten se zaměřuje na působní proti všem fytofágním roztočům. Mezi ty patří mimo jiné také svilušky anebo hálčivci.