Vlnovník rybízový a boj proti němu

Vlnovník rybízový

Máte strach o své keře, které mohou být napadeny nepříjemnými chorobami a škůdci? Není se čemu divit, existuje jich bohužel spousta. Jedním z velmi nepříjemných a značně obtěžujících je také vlnovník rybízový. Napadá nejčastěji právě keříky a stromky rybízu, zabloudit ale může klidně i na angrešt anebo jiné menší keře a dřeviny. I proto se vyplatí, když si jej podrobně představíme a soustředíme se také na prevenci i eliminaci tohoto škůdce. Co je tedy vlnovník rybízový a jak proti němu bojovat?

Typický bělavý roztoč

Vlnovník rybkovitý je bohužel značně rozšířený. Vzhledově se jedná o doběla zabarveného roztoče o velikosti přibližně 0,5 mm. Řadí se do čeledi vlnovníkovitých. Škůdci tohoto typu si mile rádi pochutnají takto i na angreštu a podobných plodinách. K parazitování vlnovníka dochází výhradně v oblasti pupenů. Ty následně zduří. Vše se pozná hlavně před olistěním, kdy pupeny nápadně zduří. Deformují se a jejich tvar připomíná kouli. Následně usychají a keřík všeobecně chřadne. U nás existuje hned několik druhů vlnovníka, a to:

  • vlnovník révový,
  • vlnovník česnekový,
  • vlnovník hrušňový,
  • vlnovník ostružiníkový.

Základní ochrana před vlnovníkem

Hlavní roli hraje samozřejmě prevence. Nakoupit se vyplatí rezistentní druhy keříků nebo stromků. Dále je také nutné keříky a stromky pravidelně kontrolovat. Když se vlnovník objeví? Musíte volit kvalitní postřik. Mechanické odstranění větévek je nutné řešit v době, kdy teplota přesáhne 5 stupňů Celsia. Právě v takovémto prostředí začínají vlnovníci fungovat.

Chemie vlnovníka zničí

K aktivnímu přenosu vlnovníka napomáhá jednak vítr a jednak také zvířata. Počítejte s tím, že při napadení jednoho keříku dojde velmi rychle k rozšíření do blízkého okolí. Výbornou volbou pro postřik je přípravek Omite 30W. Ten se zaměřuje na působní proti všem fytofágním roztočům. Mezi ty patří mimo jiné také svilušky anebo hálčivci.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.