Vitánie snodárná je označována jako indický ženšen pomáhající proti depresím

Vitánie snodárná

Už jste slyšeli o vitánii snodárné? Tato vytrvalá původem subtropická či tropická rostlina se využívá již několik tisíciletí. Hovoří se o ní především v indickém lékařství. Najdeme ji ovšem nejenom v Asii. Vyskytuje se prakticky po celém světě. Tedy v tropických a subtropických pásmech Evropy, Afriky a samozřejmě zmiňované Asie. Často roste na okrajích křovin, u silnic nebo na mnoha jiných místech. Podle čeho ji poznáme, jak ji pěstovat a jaké jsou užitné vlastnosti této rostliny.

Jak vypadá vitánie snodárná?

Jedná se dřevnatící bylinu mající stále zelenou barvu. Často má i podobu keříku. Její výška se standardně pohybuje mezi 50 až 200 cm. Na větvičkách naleznete hvězdicovité chloupky. Listy jsou řapíkaté a mají vejčité podlouhle vypadající čepele. Na vrcholcích jsou tvarovány do špičky. Květy jsou typicky žlutozelené a pětičlenné. Typická je tato rostlina také zvonkovitou korunou. A plod? Tak tím je oranžová kulatá bobule mající velikost od 5 do 8 mm. Vyznačuje se mimo jiné i vcelku solidním leskem.

Pěstování není nijak složité

Ašvaganda je, jak již bylo ostatně řečeno, tropickou rostlinou. To by vás ale od pěstování nemělo nijak zastrašit. Není totiž nijak náročná. Ven se vysévá až v době, kdy už rozhodně nehrozí ani krátkodobé teploty pod bodem mrazu. Semínka se vysévají jednoduše na povrch, případně se jemně zatlačí do zeminy. Jen před zimou je zapotřebí rostlinu stoprocentně přenést do interiéru, jelikož chlad by neměla šanci přežít. Jinak rostlinu přes zimu hnojte organickým hnojivem, půdní podklad by měl být neustále vlhký.

Univerzální využití

Proč je tedy vitánie snodárná tak oblíbená? Důvodů bychom našli hned několik. Její účinky jsou antivirové, antioxidační a protizánětlivé. Tradičně se užívá jako afrodiziakum pro ženy i pro muže. Fungovat by tato rostlina měla i proti depresím, úzkostlivým stavům a kompletní únavě lidského těla. Mnohdy je označována jako bylina mládí. Různé léčivé přípravky se připravují z kořene. Tradiční je především odvar.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.