Vědci opět neměli pravdu, tentokrát se však mýlili rádi, protože příroda je opět překvapila a vzpamatovala se tam, kde to už nečekali

Všeobecně se má za to, že pokud někde nějaká vzácná lokalita vymizí, už se nikdy neobnoví. Ale jak to vypadá, i vědci se mohou někdy mýlit. Důkazem toho je jedno zcela zničené a v současnosti opět obnovené slaniště, na které se přišlo vlastně náhodou.

Slaniště jsou místa, kde na povrch vyvěrá sůl z okolní horniny. Bývá na nich velmi specifická flóra, protože většina rostlin podobné podmínky jednoduše nepřežije. Vědci však po dlouho dobu považovali slanisko u Šakvic na Břeclavsku za zcela zničené.

Když se místo rybníku objevilo pole

Na všem má samozřejmě podíl místní intenzivní zemědělské práce. Ve třetihorách se na tomto místě nacházelo mělké moře, díky němuž se do půdy dostala sůl. Vzniklo tu slanisko, které patřilo v 19. století k těm nejobdivovanějším na našem území.

Foto: Pixabay

Pak však přišli zemědělci a jejich pole a během poměrně krátkého časového úseku lokalita zcela zanikla. Dobrých 50 let tu nikdo neviděl ani slaný lísteček. Mělo se za to, že nic z unikátní flóry nepřežilo. Nedávno se však botanici z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně rozhodli tento předpoklad prověřit. Protože „co kdyby?“

Krajině se opět vrací původní ráz

A na místě našli skutečné překvapení. Intenzivní zemědělská aktivita totiž ustoupila, opět je tu k vidění rybník a množství další zeleně, o což se stará obec Šakvice. Dnes tu opět žije šest kriticky ohrožených druhů slaništních rostlin. Má se za to, že jejich semena jednoduše přežila v půdě až do doby, kdy byly podmínky v okolí opět příznivé. Najdete tu třeba solenku Valorandovu či bahenku šášinovitou.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/slana-jezera-jizni-morava-milan-chytry-sakvice-biotop.A211021_632783_brno-zpravy_mls

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)