Vánoční stromeček v zahradě? Kavkazská jedle a její pěstování

Kavkazská jedle

Kavkazská jedle, kterou známe také pod označením Nordmann, je populární zejména v období Vánoc. Objevil ji finský botanik Alexander von Nordmann. Má krásný kuželovitý tvar, který se skvěle hodí pro vánoční stromeček. I když roste zejména na Kavkaze na území dnešní Gruzie, dá se pěstovat také v České republice. A to rovnou na vaší zahradě. Trocha péče postačí k tomu, abyste si vypěstovali strom, který můžete každoročně ozdobit a vytvořit z něj nádhernou vánoční dekoraci.

Kavkazská jedle – seznamte se!

Jedle kavkazská (Abies nordmanniana) dorůstá do výšky asi 2,5 metru, které dosáhne asi za 80 let své existence. Ročně se můžete čekat na přírůstek 30 až 50 cm. Šířka stromu je až 600 cm. Jedná se o stálezelený strom, který se může pochlubit dobře vypadajícími větvemi a ozdobnými šiškami. Když kvete, můžete pozorovat načervenalou, žlutozelenou barvu.

Jedle

Foto: Pixabay

Výsadba jedle

Ideální čas pro výsadbu je na jaře (duben, květen) nebo na podzim (září, říjen). Pokud máte v úmyslu vysadit větší množství stromů, pak dodržujte rozestupy 3 až 5 metrů mezi jednotlivými stromy. Můžete je vysadit ze semen, jednodušší je ale navštívit zahradní centrum a koupit si větší stromek. Jedle má ráda slunečná stanoviště až polostín. Půda by měla být úrodná, propustná a vždy vlhká, její pH mírně kyselé. Jedle je odolná vůči mrazům až do mínus 20 °C. Hodí se jako solitér i do skupinové výstavby.

Pěstování a péče o jedli

Samotné pěstování je velmi snadné, protože jedle kavkazská je odolný strom. I když nevyžaduje řez, snáší ho velmi dobře. Sanitární řez je možné provádět brzy na jaře. Jednou za měsíc můžete jedli přidat hnojivo určené na jehličnaté stromy. Používejte je podle návodu na obalu. Nezapomeňte, že u hnojiva neplatí, že více je lépe. Mladé stromy je třeba zalévat tak, aby půda byla vždy vlhká. Starší stromy jsou o něco odolnější, i ony ale vyžadují vlhkost.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/katalog-roslin/roslina/jodla-kaukaska/

https://zahrada-centrum.cz/clanky/643-jedle-kavkazska-krasna-i-vznesena

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!