Třásněnka: nepřítel skleníkových a pokojových květin

Třásněnka

I když jsou pokojové rostliny ve fázi vegetačního klidu, o škůdcích to bohužel neplatí. A tak pro nás může být nepříjemným překvapením, když na jaře zjistíme, že se do pokojovek pustili nejrůznější škůdci. V tomto článku se zaměříme na ty nejčastější: třásněnky. Jak proti nim co nejúčinněji zakročit? V každém případě je na místě rychlost, takže své rostliny kontrolujte při každé zálivce nebo i častěji.

Třásněnky

Třásněnky jsou postrachem snad všech skleníkových květin. Nejvíce si pochutnají na okurkách, paprikách a rajčatech. Na území České republiky se pohybuje více jak 220 druhů třásněnek, nejčastější je ale třásněnka zahradní (Thrips tabaci). Rostliny poškozuje sáním, přičemž přenáší celou škálu virových chorob z rostliny na rostlinu. Pokud se tyto virózy rozšíří, nezbývá nám, než rostliny zlikvidovat.

Třásněnka

Třásněnka: Foto Commons.wikimedia.org

Jak poznat třásněnku?

To, že jsou vaše rostliny napadené právě třásněnkou, poznáte podle stříbřitého zbarvení spodní strany listů (ze kterých třásněnka sála). Třásněnka je velká jen 1 až 2 mm. Má štíhlé a ploché tělo, a tmavohnědou až černou barvu (jen velmi zřídka je zbarvená taktéž do žluta). Na hlavě se nachází tykadla a velké, složené oči. Na koncích štíhlých křídel se nachází jakoby třásně – odtud název tohoto škůdce.

Jak se zbavit třásněnky?

Pokud bychom sklidili bylinky napadené těmito škůdci, nic se neděje. Problém v neřešení tohoto problému ale spočívá v tom, že třásněnka se může přemnožit. Jako preventivní opatření se osvědčily modré lepové desky, na které se tento škůdce nalepí. Napadené části rostliny se vyplatí odstřihnout od rostliny a zlikvidovat. Na třásněnky platí taktéž postřik proti škůdcům, který je nutné nanášet opakovaně a tak dlouho, dokud třásněnky nezmizí.

Třásněnka zahradní: Náhledové foto Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!