Tamarind v květináči vám odpustí ledacos a jeho semínka pořídíte zadarmo

Tamarind

Oblíbené tamarindové lusky pocházejí ze stromu Tamarindus indica. Ale jeho druhové jméno je ve skutečnosti zavádějící – původní domovinou tamarindu je totiž Afrika a objevuje se zejména na územích, kde se často projevují déletrvající přísušky. Na vlhkost ho neužije a dokáže přežít i v leckdy extrémních podmínkách.

Takže pokud hledáte nějakou pokojovku, která by vydržela i delší dovolenou nebo „jen“ pouhou zapomnětlivost, bude tamarind tipem přesně pro vás. A kde ho sehnat? Stačí si pořídit tamarindové lusky z obchodu. Dužinu použijete do asijských jídel, do omáček k masu nebo na grilovací marinády, a semínka zasadíte.

TIP: Tamarind tvoří součást známé worcesterské omáčky nebo oblíbených nudlí Pad thai.

Tamarind

Foto: Pixabay

Pomalý start vám tamarind velmi rychleji vynahradí

Semena velmi dobře klíčí, jen jim to někdy trochu déle trvá. Pomůže jim desetiminutové namočení v 5% kyselině sírové. Ale pokud ji doma nemáte, nevadí. Jen si na první rostlinky zkrátka 3-4 týdny počkáte.

Květináče naplňte propustnou hlinitopísčitou zeminou (substrát pro pokojové rostliny smíchejte s pískem) a zalévejte mírně. Substrát by neměl vyschnout. Zalévejte odstátou vodou, což bude platit nejméně pro první rok mladých tamarindů. Později se aklimatizují a vymýšlet si přestanou. Právě takto mladé sazenice bývají citlivé na přelití i přeschnutí, později už tak náročné nebudou.

Potřebují také teplé a slunečné místo, nejlépe na parapetu jižního okna. Od druhého roku věku jim vyhovuje i letnění. Pak už je jen čas od času přihnojíte běžným hnojivem pro pokojovky a máte vystaráno. Porostou jako z vody.

Tamarind vás z bytu určitě nevytlačí

I když v Indii lze narazit i na obrovské přes 200 let staré stromy, v pokojových podmínkách přesáhne tamarind zřídka dva metry výšky. Potěší zajímavými zpeřenými listy. Není třeba ho nijak tvarovat ani provzdušňovat korunu. Nejlépe bude vypadat, když ho necháte růst jen tak. Jen počítejte s tím, že časem může dosáhnout i více než metrové šířky. (Ovšem tamarindy lze na druhou stranu pěstovat i jako bonsaj).

Tamarind

Foto: Pixabay

Tamarindy začínají plodit okolo 10. roku života, u nás však k tvorbě plodů prakticky nedochází. Mimo skleník stromky jen zřídkakdy vykvetou. Potřebují k tomu celoroční teplotou okolo 30 °C a přísun slunečního světla. Pro běžné pěstování si však vystačí s 20 °C a v zimě ochotně pozastaví svůj růst, aby nepříznivé období překonaly bez ztráty kytičky (či lístečku).

Tamarind se zkrátka vašim možnostem maximálně přizpůsobí. A pořídíte ho vlastně jen za cenu odpadu. Navíc zasadíte-li semínek více, budete mít zajímavý dárek pro své přátele a známé. Velmi často totiž vzejdou všechna ( v každém lusku jich najdete zpravidla okolo 10-12). Tak nenáročný tamarind je.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)