Svilušky: Tikající bomba, která si nevybírá – jak se proti nim efektivně bránit?

Sviluška

Svilušky trápí nejen interiérové rostliny, ale také na zahradách či ve sklenících. Vůbec nejhorší na jejich výskytu je, že pokud proti nim nezačneme bojovat téměř okamžitě, rostliny mohou přivést k záhubě. Abyste se jich zbavili, není nutné používat chemické hubiče. Máme pro vás alternativní tip, jak si s nimi poradit bez škodlivých látek. Navíc efektivně a ekologicky.

Domácí je mnohdy účinnější než kupované

Mnoho pěstitelů se domnívá, že kupované chemické prostředky vždy musí zabrat rychleji a lépe, zatímco domácí prostředky jsou sázkou na nejistotu. Ne vždy tomu tak musí být. Tento domácí prostředek využijete nejen při ošetřování domácích rostlinek, ale i u těch externích. Šedé mýdlo, na které se již pomalu, ale jistě zapomíná, je skvělým pomocníkem v domácnosti, ale taktéž u rostlin.  

Mýdlo
Foto: Pixabay

Svilušky se mohou objevit na jakékoli rostlině, klidně také na rajčatech, okurkách a jinde. Tito malí roztoči se rychle množí a tvoří kolonie, které hubí rostliny. Zpočátku je bohužel můžeme přehlédnout, protože v průběhu vývoje mění svůj tvar, ale také barvu. Nejčastěji nás upozorní drobné pavučinky na listech a stoncích. Dále se objevují dírky v listech, které dále začnou uvadat.  

Pomozte rostlinám šedým mýdlem

Škůdci, jako jsou svilušky, nemají rádi vlhkost. Proto je omývání listů zásadou a zároveň prevencí. To stejné platí i o mírném zvlhčení vzduchu v okolí rostliny. Jakmile si ale všimnete výše zmíněných příznaků, zahajte okamžitou obranu. Stačí vám nastrouhat pět polévkových lžic šedého mýdla (koupíte jej v drogerii), které smícháte s jedním litrem mírně ohřáté vody. Mýdlo nechte rozpustit a do roztoku namočte jemný hadřík nebo vatový tamponek.

Následně opatrně otírejte všechny listy či stonky. Zbylou tekutinu lze nalít do lahve s rozprašovačem a jednou denně tímto způsobem ošetřit rostlinu. Praktikujte tak do vymizení svilušek. Jakmile škůdci vymizí, rostlinu vezměte do vany a dopřejte ji sprchu.

Cibulové slupky
Foto: Radek Štěpán

Zkuste také cibulový odvar

Cibulové slupky také pomohou v boji proti sviluškám. Stačí jen nasbírané slupky zalít vroucí vodou a nechat alespoň tři dny louhovat. Následně slijte tekutinu a nalijte ji do lahve s rozprašovačem. Nemusíte nijak ředit, jednoduše naneste výluh na rostliny. Aplikujte každý druhý den.

Zdroj: https://www.bydlimekvalitne.cz/svilusky-msice-treste-se-babske-rady-na-ne-doporucuji-koprivu-nebo-mydlo, https://living.iprima.cz/svilusky-jsou-nebezpecne-potvurky-jak-se-skudcu-pokojovek-zbavit-bez-chemie-55576,

Foto: Gilles San Martin: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tetranychus_urticae_with_silk_threads.jpg

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)