Hnojivo z kvasnic je novodobý pěstitelský zlatý grál – víte, jak ho vyrobit a pro které rostliny se určitě nehodí?

Orchidej

Hnojivo z kvasnic je novodobý pěstitelský zlatý grál: ne vždy ho však používáme správně. I když dokáže rostlinám opravdu prospět, je třeba ho doplnit i jinými živinami. Navíc existují druhy rostlin, které tento typ hnojiva přímo nesnáší.

Pro začátek je třeba si říct jedno: droždí nejsou kvasnice. Kvasnice a droždí jsou v zásadě tvořeny několika druhy mikroorganismů, a používají se k fermentaci cukru na alkohol a kyslík. Rozdíl mezi nimi je v tom, že kvasnice tvoří houby a droždí zase mikrobi. Kvasnice se často používají k výrobě piv a pečiva, zatímco droždí se používá k výrobě vína a kvasnicových nápojů. Tyto mikroorganismy se liší i v procesech fermentace a výsledné chuti produktu. Pokojovým rostlinám pak stačí obyčejné droždí z obchodu (bez ohledu na terminologii).

Kvásek

Foto: Pixabay

Jak vyrobit hnojivo z droždí

Co budete pro výrobu hnojiva potřebovat?

  • Sušené nebo čerstvé droždí
  • Cukr
  • Teplou vodu

Smíchejte 2 lžíce sušeného droždí s 2 lžícemi cukru v nádobě. Přidejte 1 litr teplé vody a dobře promíchejte. Nechte směs stát na teplém místě po dobu 24 až 48 hodin. Poté směs přefiltrujte a výsledné tekuté hnojivo můžete použít ke hnojení rostlin. Používejte ho ovšem s opatrností a neaplikujte přímo na listy rostlin. K doplnění živin ho pak prostřídejte s dřevěným popelem.

Kdy hnojivo z droždí nepoužívat

Hnojivo z kvasnic se nehodí pro rostliny, které milují kyselé prostředí, jako jsou například rododendrony, hortenzie a třešně. Tyto rostliny potřebují kyselou půdu, zatímco hnojivo z kvasnic má vysoký obsah dusíku, který zvyšuje pH půdy. Pokud je pH půdy příliš vysoké, mohou se u těchto rostlin vyskytnout problémy s prospíváním a růstem. Proto se pro ně doporučuje používat speciální kyselé hnojivo.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-tajemstvi-drozdi-a-jeho-vyuziti-nejen-v-kuchyni-40386404, https://www.ekucharka.cz/clanek/123-kvasnice-nepatri-jen-do-buchet-budete-prekvapeni-kde-vsude-pomahaji

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)