Sukulenty: Nejčastější chyby při jejich pěstování

Kaktus

Pěstování sukulentů je považováno za velice jednoduché, vhodné i pro začátečníky. Sukulenty nepotřebují přílišnou péči a vydrží dlouho bez zalévání. Stojí však za to vědět, jakým chybám se při pěstování sukulentů vyhnout. Sukulenty jsou široká skupina rostlin, mezi které patří mimo jiné kaktusy, agáve a pryšec. Mnoho druhů je dokonalých jako pokojové rostliny. Je však chybou pěstovat všechny sukulenty shodně. Některé z nich mají specifické požadavky, proto je nejlepší znát jejich původ, aby byly zajištěny optimální podmínky.

Pěstování ve skle

Zatímco tropické, vlhkostní a teplomilné rostliny mají šanci růst v uzavřených skleněných nádobách, pěstování sukulentů ve skle není dobrý nápad. Sukulenty jsou rostliny s nízkými požadavky na vodu, ale potřebují proudění vzduchu, dobrý odtok a většina skleněných nádob to neposkytuje. Pěstování sukulentů ve skle je obvykle dočasnou dekorací. Vysoká vlhkost, která se tam vytváří, a nedostatečná cirkulace vzduchu způsobují, že sukulenty jsou náchylné k houbovým chorobám a hnijí.

Sukulenty

Sukulent: Foto Pixabay

Přílišná horlivost

Příliš horliví pěstitelé sukulenty často zalévají, přemisťují, mnoho hnojí. Pamatujte, že se jedná o živé rostliny, takže jakékoli náhlé odchylky od optimálních hodnot nepřispějí k jejich dobrému stavu. Sukulenty, stejně jako jiné rostliny, potřebují vodu, vzduch, světlo a živiny. Navzdory tomu, že se přizpůsobily nejtěžším podmínkám, nemohou bez nich žít. Přebytek vody způsobující hnilobu kořenů je však mnohem riskantnější než její nedostatek, který má za následek smrštění listů a který je signálem pro vodu.

Silná zálivka

Sukulenty jsou rostliny přizpůsobené dlouhodobému nedostatku vody a nadměrná vlhkost půdy je jedním z hlavních důvodů hniloby rostlin. Bohužel neexistuje jediný recept, kolik vody a kdy zalévat. Množství vody potřebné pro sukulenty souvisí s vegetačními obdobími, teplotou okolí, zdravím a požadavky jednotlivých druhů.

  • V létě jsou sukulenty zalévány pravidelně a hojně. Chybou však je každodenní a povrchové zalévání, po kterém zůstane pouze vrchní vrstva země vlhká, a kořeny stále nemají přístup k vodě. Proto by měl být zaléván pravidelně, ale hojně, aby voda pronikla do podkladu. Po zalévání odstraňte z misky přebytečnou vodu.
  • V zimě zaléváme sukulenty velmi střídmě a pravidelně. Běžnou praxí je přestat je zalévat úplně, zvláště když jsou v klidu – skladujeme je při chladnějších teplotách.

Nedostatek světla

Většina sukulentů vyžaduje hodně světla, aby se jim dařilo. Když je vystavíme nedostatku slunečního světla, začnou se za ním natahovat, zeslábnou, mění barvu a blednou. Severní parapety, kde rostliny přijímají nejméně světla, nejsou vhodné k pěstování sukulentů.

Sukulenty: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!