Jak na každoroční řez růže

Růže

Milujete růže a nedokážete si zahradu bez těchto krásných květin vůbec představit? Není se čemu divit, vždyť pohled na růže musí potěšit každého. Tedy snad jenom mimo Růženky. Ta existuje ale jen v pohádkách. Chcete-li mít krásné nové výhony růží, rozhodně se vyplatí uskutečnit jejich řez. Nejde o nijak složitou záležitost. My se podíváme na to, jakým způsobem jej realizovat.

Výrazný zpětný řez se vyplatí

Důvod je vcelku jasný. Růže kvetou nejčastěji na výhonech z minulé sezony. Zpětným řezem docílíme právě toho, že budou výhony maximálně silné. Tím pádem vzniknou krásné velké květy, jejichž krásy si budeme moci užívat.

Růže

Růže: Foto Pixabay

Různá délka zakrácení rostlin

Slabě rostoucí výhony se vyplatí zakrátit na 3 pupeny. U intenzivněji rostoucích je třeba zakrátit na 5 až 6 pupenů. Veškeré slabé výhony musí jít jednoznačně pryč. Pozor si dejte na střed samotné rostliny, který nesmí být příliš hustý.

Řez keřové růže

Řez keřové růže: Obrázek Radek Štěpán 

 

Řez kmínové růže

Řez kmínkové růže: Obrázek Radek Štěpán 

Nové vysazení růží se vyplatí již v březnu

Pokud hodláte vysadit nové růže, bude vhodné, když to stihnete ještě v březnu. Ideální bude, když jim nakypříte půdu na dva rýče. Růže zůstávají na jednom jediném místě klidně i několik let, takže si to jistě zaslouží. Vylepšete podklad kompostovou zeminou nebo rozloženým chlévským hnojem. Substrát by měl jít pouze do horní vrstvy nakypřené zeminy. Při malém přístupu kyslíku by se humus překyselil.

Spousta různých druhů růží

Růže se tradičně dělí podle způsobu jejich využití v zahradách. Nejčastěji se setkáme s růžemi:

  • ušlechtilými,
  • keřovými,
  • zakrslými,
  • záhonovými
  • nebo planými.

Růže

Růže: Foto Pixabay

Do kmínkových růží je možné tvarovat ušlechtilé, popínavé, záhonové nebo zakrslé. Smuteční či kaskádové růže s výškou kolem 140 cm už představují popínavé růže naroubované na kmínek. Polokmeny s výškou kolem 60 cm vznikají naroubováním zakrslých růží. Vysokokmeny s výškou kolem 90 cm tvoří záhonové nebo ušlechtilé růže naroubované na kmínek.

Růže: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.