Škůdci ze zahrady zmizí! Vysaďte do záhonu rostliny, které jim nevoní

Levandule

Mšice, larvy, krtci… někdy to na záhoně vypadá jako malá invaze. Škůdci si vždycky najdou cestu na vaši zahradu a neptají se, čeho si můžou ukousnout. Který z prostředků proti nim použijete? Zaměřte se na prevenci! Spousta rostlin mají totiž velkou moc a škůdce přirozeně odpuzují. Proč by se měli zdržovat na místě, které jim není nepříjemné?

Levandule – škůdci její vůni nesnáší

Levandule má obrovské množství použití. Upotřebíte ji při přípravě domácí kosmetiky nebo čisticích prostředků. Provoněná skříň? Žádný problém. Navoněná limonáda? I s tím si hravě poradí. Věděli jste ale, že levandule to umí škůdcům pořádně natřít? Mezi záhony se mění v přírodní repelent – odpuzuje škůdce, vábí užitečný hmyz. A my lidé? Oceníme její příjemnou vůni i vzhled. Věděli jste, že myši a krysy ji nesnáší? Její sladká vůně je pro ně noční můrou. A nepomůže pouze čerstvá levandule! Pytlíčky se sušenými květy a stonky můžete velice snadno rozmístit na strategická místa – hlavně hlavně k oknům, podél zdí nebo k podezřelým škvírám. Esenciální levandulový olej v rozprašovači? Skvěle!

Myš

Foto: Pixabay

Nejlepší efekt = ideální stanoviště

Levandule miluje slunce, teplo a sucho. Žádné přemokřené záhony a nepotřebuje ani hnojivo. Všechno, co chce, je lehká, dobře propustná půda a zalévání jen jednou týdně, a to pěkně u kořínků. Pokud péči o ni zvládnete, můžete se těšit na to, že příští rok přijde znovu a znovu nabídne své skvělé služby.

Česnek a cibule – škůdci si na ní nepochutnají

Česnek myším i krysám pořádně zavaří. Proč? Jeho ostré aroma obsahuje síru, kterou přímo nesnáší. Cibule je na tom podobně. Jak nejlépe uvolnit její vůni? Nakrájejte ji! Položte pár koleček cibule tam, kde jste zahlédli pohyb. A pokud chcete jít na věc ve velkém, smíchejte rozmixovaný česnek s vodou, nalijte do rozprašovače a postříkejte okolí podezřelých nor a děr.

Narcisy a chryzantémy odpuzují

Tento symbol jara myši nesnáší. A to nejenom kvůli vůni! Pozor! Jeho cibulky jsou totiž jedovaté (bohužel i pro domácí mazlíčky). Zasaďte narcisy kolem záhonů nebo ke vchodům do domu. A chryzantémy? Tyhle podzimní krásky poslouží jako insekticid. Myši a krysy odpudí. Ale pozor – i ony jsou jedovaté pro domácí mazlíčky.

Šalvěj a škůdci

Šalvěj možná znáte jako bylinku, která pozvedne těstoviny nebo krémovou omáčku. Ale hádejte co? Skvěle si poradí i s hlodavci. Její silné aroma je pro ně nesnesitelné! Rozdrťte šalvěj a posypte ji kolem záhonů, k prasklinám v domě nebo přímo ke vchodu. Její pěstování? To je hračka! A nemusíte mít speciální záhon, zvládnete to i v květináči, doma i venku. Mezi další aromatické bylinky, které hlodavci nesnášejí, patří bazalka, tymián, oregano, kajenský pepř a černý pepř.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-posadz-to-miedzy-grzadkami-szkodniki-beda-uciekac-w-poplochu,nId,21400162

https://www.tomsguide.com/how-to/7-plants-that-will-keep-mice-and-rats-from-invading-your-home

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!