Skončil Týden skleněného zabijáka. Jak ochránit ptáky před nárazy do skel?

pták

Jen v České republice ročně zahyne téměř milion ptáků v důsledku nárazu do skla. Tento problém připomněl v týdnu od 23. do 29. září Týden skleněného zabijáka, který upozorňuje na to, jak velkou hrozbu pro ptáky představují skleněné plochy. Existují však způsoby, jak ptáky před nárazem ochránit, například v podobě skel s nízkou reflexí a speciálními vzory.

Týden skleněného zabijáka, který je součástí celosvětové akce, v Česku organizuje Česká společnost ornitologická (ČSO). Cílem je zejména prostřednictvím mapování získat přesnější čísla, ale také zvýšit povědomí o veřejně nepříliš viditelné problematice. A v neposlední řadě také hledat efektivní řešení.

„Mapovat ptáky zabité o skla může opravdu každý, a to celoročně. Stačí obejít skleněné plochy v okolí. Když pak lidé najdou zabitého nebo zraněného ptáka, je důležité zadat informace o nálezu – datum, čas, místo a fotodokumentaci – do databáze birds.czdatabáze birds.cz,“vysvětluje Gabriela Dobruská, která se v ČSO věnuje osvětě.

V České republice podle dostupných informací ročně po nárazu do skla uhyne téměř milion ptáků. Ptáci se totiž při letu orientují na základě zraku a okolní prostředí, včetně stromů, keřů a oblohy, vnímají jako bezpečnou zónu. Malí ptáci létají okolo 30 kilometrů za hodinu a třeba holubi až 70 kilometrů za hodinu, a tak následky střetu se sklem téměř vždy smrtelné.

Sklo totiž stromy a další prvky okolí odráží, a tím vytváří optický klam, kterému se ptáci nedokážou vyhnout. Dobrou zprávou je, že sklo lze technicky navrhnout a vyrobit tak, aby se nárazům ptáků do zasklení účinně předcházelo,“ říká Pavel Nečas, odborník na sklo ze společnosti Saint-Gobain Glass.

Nejde přitom zdaleka jen o problém prosklených fasád vysokých administrativních budov. Na vině jsou i skleněná zábradlí, zastávky hromadné dopravy, ale také okna na rodinných domech obklopených zelení. Mnoho z nás zná ten silný úder do skla, kdy v první ani chvíli nevíte, co se děje. Zejména menší ptáci nemají šanci toto přežít.  Tento problém tak ohrožuje biodiverzitu, ale také narušuje ekologickou rovnováhu jak ve městech, tak v menších obcích.

Mrtvý ptákFoto: Pixabay

Jaká skla chrání ptáky před nárazem?

Především je potřeba zdůraznit, že myslet na ochranu ptáků před nárazem do skel je vhodné již při návrhu zasklení. Jakékoliv dodatečné řešení v podobě dolepování folií apod. není z hlediska životnosti a údržby skel trvalé a ve finále se může prodražit. Architekti, projektanti a také samotní investoři a stavebníci, kterým záleží na ochraně přírody, by měli znát tyto možnosti a tam, kde je to potřeba, je využívat.

Prevenci nárazů ptáků může pomoci sklo se sníženou reflexí, a to pod 15 %, u kterého je neklame odraz okolní přírody, v kombinaci se vzorem, který ptákům jasně signalizují přítomnost překážky,“ vysvětluje Pavel Nečas.

Zmiňovaná společnost proto vyrábí speciální sklo s vyleptaným vzorem, které ale nijak výrazně nenarušuje estetiku budov. „Praxe ukazuje, že pokud nevíte, že je sklo na budově takto ošetřeno, tak si úpravy téměř ani nevšimnete. Fakt, zda sklo skutečně ptáky chrání, se zkouší v technické laboratoři a vhodný produkt je pak certifikován,“ říká Pavel Nečas. Jde o tak zvanou tunelovou zkoušku, kdy se do speciálního tunelu vypustí hejno ptáků a sleduje se, kolik ptáků by proletělo. Zkoušky jsou samozřejmě zabezpečeny tak, aby při nich ptáci nezahynuli. „V praxi se ukazuje, že nejlépe chrání ptáky rastr s vyleptanými tečkami v rozsahu 5-10 centimetrů, ptáci tak jsou schopni rozpoznat překážku,“ vysvětluje Pavel Nečas s tím, že je důležité zabývat se i způsoby zatemnění a venkovního osvětlení. V noci totiž ptáky k proskleným plochám přitahuje odraz umělého světla.

Pomoci může i legislativa nebo metodika

Ochrana ptáků z hlediska nárazů do skel je v současnosti nejdále v severní Americe, kde je také legislativně zakotvena. Oborníci odhadují, že jen ve Spojených státech po nárazu do skla každoročně zahyne dokonce více než miliarda ptáků. „Nově platné předpisy v New Yorku například nařizují používání materiálů šetrných vůči ptákům při návrhu budov, zejména jejich spodních částí,“ vysvětluje Pavel Nečas.

V Evropě podobná legislativa zatím neexistuje. V České republice nicméně Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s ČSO vydala standardy pro opatření v rámci prevence kolizí ptáků s transparentními a reflexními materiály a také metodiku pro hodnocení rizik u vícepodlažních bytových a veřejných budov. Ty pomohou již ve fázi návrhu projektu rizika posoudit a přijmout odpovídající stavebně technická řešení, která by ochranu ptáků zajistila.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.