Skalka vnese do zahrady mimořádné kouzlo – jak ji založit?

Skalka

Každá zahrada je něčím výjimečná, pokud si na ní však založíte alespoň malou skalku, vtisknete jí neopakovatelný půvab a originalitu. Skalka je dokonalou symbiózou jednotlivých částí – kamenů, štěrku a jednotlivých rostlin, které spolu splývají v jeden harmonický celek. Dokonale osázená skalka by měla být krásná a působivá od jara do podzimu. 

Tvoříme plány

Vždy se vyplatí věnovat trochu času naplánování založení skalky, které je ovlivněno několika kritérii: stanovištěm, které jste vybrali (pokud je to možné, zvolte jih nebo jihozápad) a prostorem, jaký máte k dispozici. 

květiny
Foto: Pixabay

 Ať už budujete skalku ve svahovitém terénu nebo na rovině, vždy je prvním a základním pravidlem důkladné odplevelení, pokud se chcete zbavit tak urputných plevelů, jako je pýr, bršlice, svlačec nebo přeslička, použijte k jejich likvidaci herbicid. Po pečlivém odplevelení odkryjte půdu na hloubku rýče a celou plochu pokryjte vhodnou drenáží, aby mohla být odváděna přebytečná voda, skalničky nesnáší přemokření.

Takto připravený podklad pokryjte vrstvou kvalitní zeminy obsahující jednu třetinu písku. Do ní zapouštějte jednotlivé větší i menší kameny tak, abyste vytvářeli políčka pro jednotlivé rostliny, celkový dojem takto vytvořené skalky by měl působit přirozeným dojmem, nechte prostor menším spárám mezi kameny, které budou dokonalé pro vysázení netřesků, plazivých rozchodníků a lomikamenů.

Rostliny vhodné na skalku

Na osázení skalky vybírejte rostliny vysoké maximálně 30 cm, vyšší by působily rušivým dojmem. Vhodné budou skalničky, byliny a trvalky kobercovitého vzrůstu vytvářející větší plochy – na jaře kvetoucí nízké floxy v neodolatelných pastelových barvách, žluté hlaváčky, růžové a fialové tařičky, bílé štěničníky a huseníky vhodně doplňují zářivě žluté květy tařice skalní. 

tařice
Foto: Pixabay

Nenáročnou, vděčnou a velmi efektní rostlinou, je modře kvetoucí šanta kočičí, kvete od března až do zámrazu a při vhodném doplnění ostatními rostlinami vytváří působivý dojem. Mezi vhodné krásně kvetoucí rostliny pozdního jara patří dřípatky, hořce s nádhernými modrými květy, nižší druhy zvonků, zběhovců, hvozdíků a kosatců. Do letního období zvolte krásnoočka, šuškardy, skalkové kopretiny, pupalky, mateřídoušku a tymián, celkový dojem můžete umocnit osázením vhodnými letničkami – šruchami, gazániemi nebo nízkými afrikány, které pokvetou až do zámrazu. Pro podzimní výsadbu jsou vhodné nízké druhy chryzantém.

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/skalka-jak-ji-vybudovat, https://www.prozeny.cz/clanek/jak-zalozit-na-jare-skalku-54870, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-299510-jak-zalozit-skalku-ve-svahu-i-na-rovine-a-proc-nevynechat-geotextilii

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)