Sazeničky za oknem mohou trpět: Důvodů může být několik

Spousta z nás má ve zvyku nechat své sazeničky za oknem. Myslíme si totiž, že právě toto místo je pro ně nejlepší. Ve většině případů to je i pravda. Ale pojďme se podívat na to, proč se stává, že sazeničky za oknem trpí. Důvodů je hned několik, třeba zjistíte, že se některý týká i vás a vašich sazeniček. Výsledkem jsou slabé a vytáhlé sazeničky, které bojují o světlo. Zejména tři základní podmínky, kterými je světlo, teplota a závlaha, nejsou splněny.

Nedostatek světla

Zejména únorových sazeniček (a taky těch, které klíčí na začátku března) se týká tento zásadní problém. Nedostatek světla je důvodem, proč se sazeničky vytahují – jsou tedy dlouhé, ale bohužel slabé. Je jedno, na kterou stranu máte orientováno okno, protože dny jsou v únoru ještě krátké a jednoduše nepokrývají potřeby sazeniček. Dále pak přes dvojité sklo oken nepronikají UV sluneční paprsky v dostatečném množství. Řešením je umělé prosvěcování, které se doporučuje v únoru a na začátku března.

Foto: Pixabay

Teplota v pokoji

Dalším problémem může být i teplota v pokoji. Spousta z nás má na rostliny příliš velké teplo. Pro urychlení klíčení je potřebná teplota 20 °C, pokud ale chcete, aby rostliny klíčily svým tempem, pak jim stačí teplota většinou od 16 do 18 °C. A právě pod okenním parapetem se nachází ústřední topení, které ještě zvyšuje teplotu, která se nachází u sazeniček. Ty jsou přehřáté a tím více jim chybí světlo, kterého se jim nedostává.

Správné pěstování sazeniček

Kvalitní sazeničky je proto nejlepší pěstovat v pařeništi (zde je nutné v teplu větrat, v noci přikrývat), sklenících, které je možné vytápět nebo také zimní zahrady či lodžie. Ne každý bohužel ale má k dispozici jednu z těchto věcí, a proto okenní parapet i nadále zůstane místem pro pěstování sazeniček.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!