S překotným jarem mohou mít růže problém: Po dřevěném popelu vykvetou více než dříve – pozitivně se odrazí i na sytostí jejich barev

Růže

S překotným jarem mohou mít růže problém: Po dřevěném popelu vykvetou více než dříve – pozitivně se odrazí i na sytostí jejich barev. Dřevěný popel není jen bezcenným odpadem, ale doslova pokladnicí minerálů a dalších prvků, které jsou pro zdraví a vitalitu vašich růží klíčové. Naučte se ho používat.

Podstata popela aneb když mají růže problém

Dřevěný popel, zbytek po spalování dřeva, v sobě nese esenci života. Je bohatý na draslík, vápník, fosfor a hořčík, spolu se stopami mědi a dalšími prospěšnými prvky, a obsahuje tak živiny, po kterých rostliny touží. V koloběhu růstu a rozpadu dřevěný popel vrací tyto životně důležité živiny do půdy a vytváří tak prostředí, ve kterém se vašim růžím bude zaručeně dařit.

Proč růže milují popel

Růže se svými hlubokými kořeny a bujnými květy jsou doslova nenasytné. Vyhledávají živiny všude, kde to jen jde. Dřevěný popel jim poskytuj zejména draslík, který posiluje rostlinné buňky, podporuje tvorbu květů a zvyšuje odolnost vůči chorobám.

Opatrně zapracujte vrstvu popela do půdy kolem růží a dbejte na to, abyste nenarušili jejich kořeny. Ideální je hloubka 6-8 cm, aby se popel mohl plně začlenit do půdy. V průměru stačí 1 až 2 kg dřevěného popela na metr čtvereční záhonu růží. Skutečné množství však závisí na kyselosti půdy. Pamatujte na to, že růžím se daří v mírně kyselé až neutrální půdě; dřevěný popel, který je zásaditý, tak může pomoci vyrovnat příliš kyselé půdní podmínky.

růže

Foto: Pixabay

První řez růží a jak na něj

První jarní řez je pro zdraví a krásu růží také nezbytný. Jeho cílem je primárně odstranit odumřelé nebo nemocné dřevo, což připravuje růžím podmínky pro další silný růst. Odstranit musíte všechny černé a suché větve, ale také červenohnědá místa na nich s rozsáhlým poškozením (typické jsou například podélné praskliny alias mrazové trhliny) a pozor dejte i na pokrytí šedou plísní.

Všechny takto poškozené větve seřízněte až na zdravé, zelené dřevo, aby měly růže silný základ pro vstřebávání živin z popela, který jim zajistí opravdu plné kvetení. A to v ještě krásnějších barvách, než jste byli doteď zvyklí.

Jak na tvarování růží

Jen odstranění starých a poškozených větví ale nestačí. V druhé řadě s musíte zaměřit i na tvarování růží. Ryč tak musí všechny výhony, které se kříží, nebo například směřují do středu růžového keře. Tím ho krásně provzdušníte se minimalizujete tak riziko vzniku plísní nebo jiných letních nepříjemností. Nakonec všechny výhony zakraťte nejméně o třetinu a těšte se, jak vám letos růže nádherně vykvetou.

Zdroj: https://magazindoma.cz/bydleni-exterier/219-cervnove-zkraslovani-ruzi-nekolik-tipu-k-tomu-aby-barva-kvetu-byla-vyraznejsi-a-krasnejsi, https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vylepsit-barvu-ruzi-30000624.html, https://ceska-peleta.cz/zpravy-z-tisku/jake-rostliny-hnojit-drevnim-popelem-ruze-rajcata-i-ovocne-kere/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)