Rostliny, které snižují vzdušnou vlhkost. Vyplatí se, když máte doma plísně

Břečťan

Pokud vás trápí vysoká vlhkost vzduchu v domě a neustále bojujete s plísní, můžete si pořídit vhodné rostliny. Některé druhy totiž fungují jako odvlhčovače – doslova požírají vzdušnou vlhkost! Avšak pozor, takové rostliny snižují také teplotu v domácnosti. V létě je obvykle vlhkost vzduchu nejvyšší, může ale potrápit i v zimě. Vlhký vzduch je hůře dýchatelný, potíže mají především lidé trpící na astma. Když je v domově vlhkost větší než 60 %, podporuje to růst plísní.

Rostliny snižující vlhkost

Zatímco existují rostliny, které vzdušnou vlhkost zvyšují, můžeme vybírat i takové, které ji snižují. Pokud tedy máte opačný problém (příliš suchý vzduch v místnosti), můžete si taktéž pomoci volbou vhodných rostlin. Jak fungují rostliny pohlcující vzdušnou vlhkost? Nasávají ji listy a ukládají ke kořenům. Které rostliny to jsou?

Anglický břečťan

Tato rostlina prostě miluje vlhkost! Dobře poroste v koupelnách nebo kuchyních, kde je obvykle vlhkosti nejvíce. Břečťan čistí vzduch a pomáhá odstraňovat plíseň. Za předpokladu, že má dostatek vlhkosti, je téměř bezúdržbový. Snadno se množí a rychle se šíří. Vystačí si s málo světlem. Nejlepší způsob, jak břečťan pěstovat, je umístit jej do závěsného květináče. Zde bude vzduch čistit ještě efektivněji.

Palma areka

V květinářstvích ji seženete též pod názvem Dypsis lutescens. Má tenké výhonky nahoře zakončené listy, které absorbují vlhkost. Milují teplo a vlhko. Vystačí si i v horších světelných podmínkách, díky čemuž ji můžeme umístit i do vzdálenějších koutů našich místností. Pro správný růst je důležité udržovat půdu vlhkou. Pokud je váš problém se vzdušnou vlhkostí závažnější, pořiďte si raději hned dvě rostliny.

Palma areca

Foto: Pexels

Tillandsie

Česky též kykatky jsou rostliny, které mají trojúhelníkovité listy. Vypadají zajímavě. Patří mezi epifyty, což znamená ,že ke svému růstu nepotřebují půdu. Živiny totiž získávají ze vzduchu. To je také důvod, proč dokážou pohlcovat vzdušnou vlhkost. Mají ale rády vyšší teploty, takže je umístěte do koupelny nebo kuchyně, nikoli na studenou chodbu. Jsou náročné také na světlo – potřebují ho dostatek, ale ne přímé sluneční záření.

Tillandsie

Foto: Pexels

Nejenom rostliny mohou pomoci

Pravidelným větráním necháte vzduch bytem cirkulovat, což může též vyřešit vzdušnou vlhkost. Pokud se sráží voda na oknech, měli bychom tyto rostliny dát na jiné stanoviště a ideálně je rozpýtlit rovnoměrně v interiéru. Pokud máte v domácnosti místo, kde se drží vzdušná vlhkost, je řešením právě sem umístit rostlinu „požírající“ vlhkost. Tedy i za gaučem nebo v různých koutech, na oknech apod.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vybrat-vanocni-stromek/

https://cielowigle.com/blog/humidity-absorbing-plants/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!