Nad těmihle druhy ovoce už čeští pěstitelé zlomili hůl – brzy už u nás budou k dostání jen od zahraničních producentů. Ve hře je například rybíz nebo broskve

Sklizeň ovoce v České republice se v posledních letech potýká se značnými problémy. Například jablek se urodilo nejméně posledních 12 let, situace je však diferencovanější, než se na první pohled zdá.

Tento pokles není způsoben pouze nepříznivými klimatickými podmínkami, které jistě sehrály svou roli, ale také systematickým snižováním ploch sadů. Za posledních deset let se v zemi snížila plocha sadů o 6 500 hektarů, přičemž jen během zimy 2022 až 2023 ubylo více než 1 000 hektarů. Jablka však nejsou jediným postiženým druhem ovoce.

Jablka budou, rybíz nebo angrešt asi ne

Krizi komerčního pěstování čelí hned několik ovocných druhů. Z českých farem postupně mizí broskvoně, černý rybíz a angrešt. Například produkce broskví se propadla z ročních výnosů 10 000 až 12 000 tun na pouhých 200 tun, které se nyní pěstují na pouhých 150 hektarech. Tento výrazný pokles není jen statistickým údajem, ale představuje zásadní změnu zemědělských priorit a možná i spotřebitelského vkusu. Dalším ovocem, které by mohlo z českých sadů zmizet, je červený rybíz (o ten černý rybíz již není zájem po delší dobu).

Foto: Pixabay

Zajímavé je, že tento pokles domácí produkce ovoce se nemusí nutně projevit v poklesu spotřebitelských cen nebo dostupnosti. Například letos i přes velkou úrodu hrušek (V ČR byla nejlepší v celé Evropě), ceny v obchodech zmíněnou hojnost nereflektovaly. Tuto anomálii lze přičíst složité souhře tržních sil, dynamice dovozu a možná i nesouladu mezi produkčním a maloobchodním sektorem.

Kolik ovoce vlastně dovážíme?

Dovozní statistiky vykreslují strohý obraz současného stavu spotřeby ovoce v České republice. Přibližně polovina spotřebovaných jablek se dováží, stejně jako 75 % hrušek. U ovoce, jako jsou jahody, broskve, maliny a meruňky, dosahuje míra dovozu až 90 %. Není tedy divu, že i když máme na zahrádkách mnohdy „přemalinováno“ nebo „přehruškováno“, ceny v obchodech si stále jedou „to své.“

Jediným řešením je nákup ovoce přímo od pěstitele – bohužel ani tady ceny nemohou mnohdy konkurovat levných zahraničním dovozům (a to především těm polským). Pokud však chcete tradici českého ovocnářství pomoci zachovat, měli byste se k nejbližšímu ovocnáři alespoň jednou nebo dvakrát do měsíce zastavit – jinak se totiž může stát, že brzo už nebudete mít kam.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-sklizen-ovoce-loni-klesla-o-ctvrtinu-40457380, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-s-nekterymi-druhy-ovoce-uz-to-cesti-pestitele-vzdali-40457462

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)