Roketa setá: je velmi snadné ji vypěstovat

Roketa setá (Eruca vesicaria ssp. sativa) nebo také rukola je členem čeledi brukvovitých. Jedná se o listovou zeleninu, která svým vzhledem tak trochu připomíná listy pampelišky. Rukola je tmavě zelená, a má pikantní, téměř pepřovou chuť. Roste velice rychle – už čtyři týdny po vysetí ji můžeme sklízet. Používá se do salátů, častokrát ji ale používáme na přípravu rukolového pesta nebo jí sypeme pizzu. Zde je návod, jak ji vypěstovat.

Něco málo z historie

Starověcí Egypťané a Římané považovali listy rukoly a olej z jejích semen za afrodiziakum. V Indii je olej ze semen rukoly známý jako taramira a používá se pro léčebné a kosmetické účely.

Rukola: Zdroj obrázku Pixabay.com

Rukola toleruje chlad

Rukola preferuje bohatou a dobře odvodněnou půdu, ale bude tolerovat širokou škálu půdních podmínek. Hodí se k výsevu brzy na jaře (hned jak se půda zahřeje) nebo také na podzim (na přelomu léta a podzimu). Semínka dávejte asi 2,5 centimetrů od sebe, řádky ve vzdálenosti asi 20 centimetrů od sebe. Již za pár dní vám vyklíčí. Abyste si zajistili nepřetržitou sklizeň, můžete vysévat každé dva až tři týdny.

Péče o vysazenou rukolu

Následná péče je velice jednoduchá. Stačí, když budete půdu kolem rukoly udržovat neustále vlhkou. Nejlépe si pochutnáte na listech, které jsou mladé. Sklízejte je tehdy, když jsou asi 5 až 7,5 centimetrů dlouhé – v té době už by měly být tvarovány podobně, jako listy pampelišky. Když rostlinu sklízíte, vytáhněte ze země celou rostlinu. Odkrojte jednotlivé listy – používají se zejména do studené kuchyně. Pokud vám rukola vykvete, produkuje bílé květy – ty jsou taktéž jedlé.

Rukola: Zdroj obrázku Pixabay.com

Rukola je zdravá

Rukola je vhodná pro podporu detoxikaci organismu. Podporuje taktéž imunitní systém. Vzhledem k obsahu vlákniny podporuje také trávicí systém – trávení, plynatost a též pravidelnou stolici a normalizuje hladinu cukru v krvi. Rukola má močopudné účinky, díky kterým pomáhá odvádět přebytečnou vodu z organismu. Kromě toho dodává energii a podporuje funkci mozku.

Rukola: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!