Pelyněk brotan alias „vánoční pelyněk“ – dekoruje i léčí

Jde o málo známého příbuzného pelyňku pravého (Artemisia absinthium). Jeho původní domovinou je střední Asie, ale k nám se dostal už před poměrně dlouhou dobou. Je mrazuvzdorný a v našich klimatických podmínkách se cítí opravdu dobře.

Pokud mu dopřejte vhodné podmínky, dosahuje tu výšky asi 1,5 m jako ve své domovině. Jde však spíše o výjimku. Díky jeho tvaru se mu přezdívá také vánoční pelyněk, vánoční stromeček, boží dřevec nebo boží strom (zejména na území, sousedícím s Polskem).

Přitažlivá bylinka s rozmanitými účinky

Pelyněk brotan (Artemisia abrotanum) je na zahrádce atraktivní zejména díky nevšedním listům. Jsou zpeřené a poměrně velké, vyrůstají na silně rozvětvených výhoncích a celkově tvoří půvabně kompaktní tvar. Nejčastěji se pak mohou chlubit stříbrno-zelenou barvou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ještě atraktivněji pak pelyněk brotan vypadá během květu. Jeho spíše menší žluté květy jsou k vidění od července do září. Rostou ve velkých shlucích na vrcholcích stonků a velmi intenzivně voní. Jde o sladké aroma, lehce připomínající vůni colu. Ne každému je ovšem příjemné.

Listy obsahují zejména éterický olej a dále pak flavonoidy, taniny, fenolové kyseliny, hořčiny a aktivní antioxidanty. Díky tomu má pelyněk brotan příznivý účinek na téměř celé tělo. Oceníte ho při potížích s trávením, při menstruačních obtížích, bolesti břicha a průjmu.

Příprava odvaru je jednoduchá. Lžička čerstvých pokrájených listů se zalije šálkem vroucí vody a po 15 minutách scedí a vypije. Užívá se 2-3x denně po dobu nejdéle měsíce, poté je třeba stejně dlouhá přestávka.

Jak pelyněk brotan pěstovat

Není náročný. Vyhovuje mu teplá a slunná poloha, stejně jako humusovitá půda s neutrálním pH. Je mrazuvzdorný, ovšem náchylný na pozdní jarní mrazíky. Najděte mu tedy chráněnou polohu a každé jaro ostřihejte staré větve. Podpoříte tak vývoj nových, hustě olistěných výhonů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)