Řebčík královský a jeho pěstování

Řebčík královský patří mezi ozdoby každé okrasné zahrady. Jedná se o pradávnou cibulovitou rostlinu, která získala přívlastek královský podle své dokonalé vizáže. Květenství řebčíku se skládá zhruba z pěti až deseti květů, které se nacházejí na jednom jediném stonku. Ostatně, když se podíváte na celé květenství, tak zjistíte, že je velmi podobné královské koruně. Majestátní rostlina řebčíku dokáže svou velikosti převýšit klasické květiny typu tulipánů či narcisů až dvojnásobně.

Původ pěstování řebčíku

Rostlina řebčíku královského se nacházela v minulosti zejména v Afghánistánu, Íránu a oblastech Himalájí. Postupem času se ale dostala i do Evropy, a to přibližně v polovině 16. století. V České republice se označuje také jako císařská či čínská koruna. Jedná se o nezaměnitelnou rostlinu, která působí na jarních záhoncích dokonale a dominantně. Jediná potíž je v tom, že je řebčík jedovatý, obsahuje totiž toxické alkaloidy. Kultivary řebčíku lze sehnat v různých variacích. Jedná se zejména o žlutě, oranžově či červeně kvetoucí odrůdy.

Stanoviště pro řebčík

Pro výběr místa pro řebčík je zapotřebí udělat maximum. Ideální je zasadit cibule na místa, kde se nezdržujete příliš dlouhou dobu. Neuvěřitelně totiž zapáchá. Optimální je obdivovat řebčík z dálky. Miluje především slunné a teplé místo. Pěstovat je možné tuto květinu také v polostínu. Dokáže mimo jiné také vzdorovat mrazu. Na jednom stanovišti dokáže bez větších problémů přežít i deset let. Půda nesmí být ani příliš přemokřená ani příliš suchá. Odlehčit ji můžete štěrkem.

Výsadba a zásady pěstování řebčíku

Výsadba řebčíku není nijak složitá. Cibulka by měla jít zhruba 5 centimetrů pod zem. Ideální je sázení v mírně šikmém postavení. Vyhnete se tak potenciálním problémům s hnilobou a plísněmi. Sázejte ihned po tom, co cibulky zakoupíte. Optimální dobou je konec léta a začátek podzimního období. Po zežloutnutí je zapotřebí odstranit listy. K množení řebčíku dochází buď dceřinými cibulkami, nebo semeny. Největším nepřítelem řebčíku je chřestovník liliový. Tento 6 mm velký brouk je díky larvám dobře identifikovatelný.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.