Rajčatový džem? Chutná jako kečup, má však jinou konzistenci

Kečup

Rajčatový džem není žádná divočina. Používá se do něj spoustu rajčat, cukr, koření a další ingredience. Složením se velmi blíží klasickému kečupu. Jeho konzistence bude podobná ovocným džemům. Tento recept mohou využít ti, kterým vadí klasický tekutý domácí kečup. Využít se dá stejným způsobem. Jak tedy na jeho přípravu?

S čím se dá rajčatový džem podávat?

Využít jej můžete spousta různými způsoby. Protože na rozdíl od ovocných džemů není sladký, podáváme jej spíše se slanými pokrmy. Můžete si jej dopřát jako dip ke grilovanému nebo pečenému masu. Využít jej můžete také jako omáčky k tortilla chipsům, ke smetanovým sýrům, tyčinkám crostini nebo třeba ke slaným sušenkám. Rajčatový džem můžete použít i jako zajímavou ozdobu na chlebíčkách a jednohubkách.

Rajčata

Foto: Pixabay

Připravte si sklenice

V první řadě si připravte také sklenice. Budete potřebovat 5 půllitrových sklenic nebo 8 až 10 čtvrtlitrových. Sterilizujte je (vařením v horké vodě po dobu 10 minut, nebo je dejte do trouby rozehřáté na 110 °C po dobu 10 minut) a zkontrolujte, zda nejsou na některých místech popraskané. Poškozené sklenice bez milosti vyhoďte. Víčka vyvařte a nechte oschnout (popřípadě otřete dosucha).

Příprava rajčat

Na uvedené množství sklenic si připravte 1,5 až 2 kilogramy rajčat. Omyjte je, nařízněte jejich slupku do X a spařte je minutu až dvě ve vroucí vodě. Poté je ochlaďte a oloupejte. Každé rajče nakrájejte na kostičky – tuhé části u stopky vyřízněte. Takto připravená rajčata umístěte do dostatečně velkého hrnce. Přiveďte je k varu, přikryjte poklicí a vařte ještě 10 minut. Odstavte a změřte si, kolik rajčat vám zbylo.

Příprava rajčatového džemu

Na každých 1 000 ml rajčat budete potřebovat následující ingredience: 3 až 4 lžíce chilli vloček, 2 lžičky čerstvého strouhaného zázvoru, 60 ml citronové šťávy, 1 balení práškového pektinu bez cukru, 1 hrnek (o objemu 250 ml) cukru. Všechny ingredience s výjimkou cukru odměřte a smíchejte v hrnci. Míchejte, dokud se pektin zcela nerozpustí. Pozor! Pektin se přidává do studené směsi, proto je dobré připravit si rajčata klidně den před vařením samotného džemu. Přiveďte k varu a nyní můžete přidat také cukr. Za stálého míchání přiveďte směs opět k varu a vařte 3 minuty.

Dokončení rajčatového džemu

Takto připravený rajčatový džem plňte do připravených sklenic (je dobré, když jsou ještě teplé, protože pak nepraskají teplotním šokem). Otřete okraje sklenic a zavíčkujte (víčka musí být úplně suchá!). Připravte si velký hrnec, který vyložíte utěrkou. Nalijte tolik vody, aby sahal do 1/3 výšky sklenic. Jakmile vodu přivedete k varu, vložte na utěrku tak, aby se vzájemně nedotýkaly a vařte 5 minut. Poté vyjměte, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Můžete je skladovat až jeden rok.

Zdroje info:

https://www.gettystewart.com/tomato-jam/

https://cooking.nytimes.com/recipes/1017532-tomato-jam

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!