Jak na koupání psa? Zvykejte ho nejlépe už od štěněte

Štěně

Zatímco česat svého psa bychom měli každý den, koupání není nutné příliš často. Záviset bude zejména na tom, jakou srst má váš pes. Obecně se doporučuje koupat psa jednou za měsíc. Avšak například baseti, kteří mají mastnou srst, se mohou koupat klidně i jednou za týden. Krátkosrstí psi, jako jsou například ohaři, můžete koupat méně často. Plemena s vodoodpudivou srstí, jako jsou zlatí retvívři, koupejte méně často, aby si jejich srst zachovala přirozený maz. Psi s hustou srstí, například samojedi nebo malamuti je třeba méně koupat, ale často česat.

Koupání může být stresující

Psa koupeme také podle potřeby. Pokud se na procházce vyválí v něčem nevábně zapáchajícím, ušpiní se od bláta a podobně. Ne každý pes ale koupel miluje. Ve většině případů je to spíše naopak. Aby se pes nechal vykoupat, je třeba tuto činnost cvičit už od štěněte. Základem je jemný přístup a klidná mluva. Psa dejte do prázdné nebo mírně napuštěné vany. Poté si s ním chvilku hrajte – můžete do vany přidat i nějaké ty hračky. Pes tak získá pozitivní asociace s vanou.

Mokrý pes

Foto: Pixabay

Vyvarujeme se nepříjemného

Vše, co by psovi mohlo být nepříjemné, se snažíme eliminovat. Začněte teplotou vody. Nastavte ji tak, aby byla teplá, ale nepálila. Měla by být příjemná i vám. Když tedy psa dáte do vany a hrajete si s ním, dalším krokem je pustit vodu příjemné teploty. Nechte ji chvíli téct, ať si pes zvykne na její zvuk. Pokud to snáší dobře, můžete proud vody nasměrovat na psa. Pokud v tuto chvíli pes zpanikaří, tekoucí vodu od něj dejte pryč a uklidněte ho (mazlením, slovy). Poté to zkuste znovu.

Nemusí se podařit napoprvé

Pokud se nepodařilo hned napoprvé psa vystavit proudu vody, nezoufejte. Příště to bude lepší. Pes má obvykle strach z neznámého, ale pokud jej budete tomuto procesu vystavovat pravidelně, zvykne si. A koupání tak nemusí být noční můrou. Mokrou srst můžete trochu osušit ručníkem, nejlépe je ale, když ji necháte zaschnout jen na vzduchu. Fén je další věc, kterou psi rádi nemají.

Zdroje info:

https://dogtime.com/dog-health/general/129-bathing

https://porady.interia.pl/psy/news-jak-przyzwyczaic-psa-do-kapieli,nId,5244021

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!