Puškvorec: Bylina na zdravotní neduhy, solitér, ale také krásná ozdoba do jezírka – jak ji pěstovat a jak to má se škůdci?

puskvorec-voda-stromy

Dříve se dával puškvorcový kořen do ořechovky nebo se proslazoval a pojídal jako zdravé mlsání, které pomáhalo správnému zažívání. Dodnes je však ceněn jako přírodní léčivo, které nám pomáhá s mnohými zdravotními neduhy. Užíváme především kořen rostliny, který se usuší, rozemele či pouze rozkrájí a my si jej dopřejeme ve formě čaje či ještě lépe – ve formě výluhu. 

To je však jedna stránka puškvorce. Vy jej také můžete pěstovat jako solitér v květináči či jako vodní rostlinu v jezírku. Jeho domovinou je jižní Čína a Indie, kde ho můžeme najít především ve vlhkých, bažinatých částech na okrajích vodních nádrží. Jak tento přírodní zázrak považován za jednu z nejstarších jednoděložných rostlin pěstovat? A jak je to se škůdci? 

Rostlina puškvorce a její choroby a škůdci

Obecně lze říci, že je puškvorec napadán škůdci velmi zřídka. Strach nemusíte mít ani o mladé rostlinky, které obecně napadají svilušky. Určitě se však vyplatí sledovat rozrostlé rostliny, u kterých se čas od času mohou objevit skvrny na listech nebo hnědnutí. Pokud je tato skutečnost zjištěna, bude vhodné zasažené části odstranit. Pozdě na podzim, začátkem zimy či brzy na jaře, poskytněte rostlinám preventivní péči a odstraňte veškeré suché listy. 

Puškvorec obecný se u nás pěstuje nejčastěji

Puškvorec obecný je druh, který je u nás pěstován nejčastěji, a to již od 17. století. Pro jeho účinky byl v lékařství používán zřejmě o něco dříve. Za tu dobu nám v České republice zdomácněl a rozrostl se na mnoha místech – tedy mimo nejchladnější oblasti. Narazit na něj můžeme na březích nádrží či kolem řek. 

puskvorec-obecny
Foto: Pixabay

Jeho poznávacím znamení jsou mečovité, krásně zelené listy, kolem dvou centimetrů široké, hnědo-žluté květenství připomínající dlouhou palici či „housenku” měřící až devět centimetrů. Celkově rostlina může dorůstat až do 150 cm. Pokud uštípneme kousek listu a přičichneme k němu, díky jeho kořeněné vůni ho jistě poznáte.

Pěstujeme puškvorec

Rostlina má ráda prosluněné místo a skvěle roste ve výživných, mělkých, stojatých či jen mírně proudících vodách, a to v hloubce od 10 do 40 cm. A co se týče substrátu, který by měl být umístěn pod vodou, daří se mu v jílovitém, ale i písečném či kamenitém dně s vrstvou organického bahna. Co mu určitě neprospívá, tak je pravidelné prosychání nebo promrzání bahna. Co mu naopak prospívá, tak je jarní ostříhání suchých listů. A pokud jej chcete pěstovat jako solitér, zajisté mu poskytněte zmíněný substrát, vodu a vhodně velkou nádobu, aby se nepřevracel.

A v případě, kdy nechcete, aby se vám v jezírku rozrůstal, dejte ho do koše nebo květináče, který ponoříte do vody. 

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5355820/, https://www.ireceptar.cz/zdravi/pestujte-puskvorec-pomaha-pri-traveni-i-odvykani-koureni.html

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)