Připravte si kopřivovou polévku aneb zázračný čistič krve téměř zadarmo

Kopřivy

Máte rádi špenátovou polévku? Potom vám jistě bude chutnat i ta kopřivová. Navíc nabízí mnoho zdravotních benefitů. Pročistí krev, ale také orgány, ve kterých se hromadí toxiny. Obsahuje značné množství minerálních látek. Připravte si polévku dle našeho receptu, kterou ohromíte každého člena domácnosti. 

Něco málo o kopřivách

Než se vydáte sekat zahradu nebo půjdete na víkendovou procházku do přírody, nezapomeňte si s sebou vzít košík. V tomto období najdete v přírodě velké množství různých bylin – bokem však tedy nezůstanou ani kopřivy. Ty jsou ideální na jarní pročistu organismu. Obsahují značné množství železa pro podporu krvetvorby, ale také draslík, mangan, jód, křemík, fosfor a síru, která navíc podporuje tvorbu kolagenu, který brání předčasnému stárnutí.  

Určitě je také důležité zmínit, že kopřivy obsahují vitamíny K, C, B a A. Jsou močopudné,a tudíž vhodné k pročištění ledvin a jater.  

Uvařte si kopřivovou polévku

Zkuste ji, věřte, že vám bude chutnat. Natrhejte čtyři hrsti mladých kopřiv, nejlépe však vrcholových částí, dále si připravte 4 střední brambory, cibuli, smetanu, dva stroužky česneku, sůl a pepř a zeleninový vývar nebo vodu (1 litr). Na oleji osmažte cibulku, přidejte na kostičky nakrájené brambory, osmahněte a přidejte opláchnuté kopřivy. Přilijte trochu vývaru a nechte pár minut pod pokličkou dusit. Stačí pět minut. Potom přilijte zbytek vývaru a vařte deset minut. Po uplynulé době celý obsah promixujte tyčovým mixérem, osolte, opepřete a přidejte smetanu. Vše opět krátce povařte a přidejte stroužky česneku. 

Foto: Pixabay

Přidat také můžete pár kapek citronu, dodá výsledku svěží chuť. Polévku lze podávat s bagetkou nákrajénou na plátky, kterou opečete na bylinkovém másle. Připravit však lze i krutonky z chleba nebo rohlíku. Dobrá je také osmažená slanina.

Jak kopřivy uchovat?

Kopřivy se mají sbírat přibližně do dvacátého května, protože mají největší sílu a ty starší již obsahují více dusičnanů. Proto, pokdud bude chtít kopřivy uchovat na později, můžete je opláchnout, nasekat a uložit do krabičky do mrazáku. Lze si také připravit základ pro polévku. Stačí, když mladé kopřivy spaříte, přidáte trochu vody či vývaru, promixujete na hladký krém, necháte vychladnout a umístíte kopřivový krém do krabiček do mrazáku. 

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9413031/, https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/90-kopriva-dvoudoma-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)