Pěstování rajčat uvnitř má svá pravidla. Ale jde to

Rajčata

Pěstování rajčat je možné i tehdy, když nemáte k dispozici venkovní záhon, na který byste je přesadili. Můžete to dokonce zvládnout i bez slunečného balkonu. Je pravdou, že rajčata získávají hodně energie pro svůj růst právě ze slunečního záření. Proto pěstování v interiéru může být trochu problematické. Nejedná se ale o nepřekonatelnou překážku. Jen je zapotřebí replikovat potřebné podmínky pro růst rajčat venku.

Základy pěstování rajčat

Pokud chcete pěstovat rajčata uvnitř, měli byste si uvědomit, co je zárukou úspěchu jejich pěstování. V první řadě je to dostatečné množství slunce, a to v množství až 6 hodin denně. V řadě druhé je to dostatečné proudění vzduchu. Pokud by vzduch v okolí vašich rajčat neproudil, pak by mohla vzniknout plísňová onemocnění. A i když poskytnete rostlině tyto dvě základní podmínky, očekávejte, že plodů z nich sklidíte méně, než kdybyste rostlinu pěstovali venku.

Rajčata

Foto: Pixabay

Dostatek světla

Již jsme uvedli, že aby rajčata dobře rostla, je zapotřebí, aby byla vystavena slunečnímu záření asi 6 hodin denně. Protože ale sluneční světlo procházející okenními tabulkami není tak silné, je zapotřebí vystavit rajčata aspoň 10 hodinám slunečního světla denně. Pokud to není možné, můžete zkusit otevírat okna, abyste „zachytili“ co největší množství přímého slunečního světla, nebo používat speciální lampy s UVA a UVB zářením. Výhodou těchto světel je to, že je můžete zapnout i v noci, nevýhodou je pak spotřeba elektrické energie.

Teplota při pěstování rajčat

Rajčata milují teplo. Rozhodně bychom je dlouhodobě neměli vystavovat teplotám nižším, než 15,5 °C. Ideální teplota pro jejich růst je okolo 26 °C. Proto bychom měli v místnosti tyto teploty dodržovat. Někdy ale může dojít k náhlému poklesu teploty právě v blízkosti oken (a okenních parapetů). Takže teplotu kontrolujte v blízkosti svých rostlin, nesledujte pouze průměrnou teplotu v místnosti.

Hnojení rajčat

Vzhledem k tomu, že půda v květináčích rychleji vysychá, bude zapotřebí častější zálivka. A to může způsobit, že důležité živiny budou vyplaveny z půdy. Proto se zaměřte na doplňování živin v půdě prostřednictvím speciálního hnojiva určeného na rajčata. Pro pěstování uvnitř se vyplatí vybírat z nižších odrůd rajčat.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/grow-tomatoes-indoors/

https://prazsky.denik.cz/zahradkareni/zahradniceni-bez-pudy-21220627.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!