Přesazování rostlin: půdu kolem rostlin udusejte jen tolik, aby rostlina byla stabilní

sázení

Už se blíží čas, kdy budete moci ven přenést i rostlinky, které jsou náchylné na mrazy, jako například rajčata a papriky. Přenesení rostlin do venkovního prostředí pro ně může být šokující, takže neuděláte chybu, když už teď své rostliny začnete alespoň přes den vynášet ven (pokud to podmínky dovolí). Samotné přesazování už pak může být hračkou. Vyhněte se tomu, že půdu příliš stlačíte, protože tím snižujete její dobré provzdušnění a odvodňování.

Při přesazování nezapomínejte na pevnou podporu

Některé rostliny se mohou po přesazení začít naklánět na stranu. V takovém případě se nebojte přidat jim podporu ve formě různých kůlů a tyček. Například rajčata bez takové podpory neporostou správně. U nich je to nutností. Půdu přitom příliš neudusávejte, protože kořeny potřebují kyslík. Pokud máte pocit, že rostlina není stabilní, raději jí nabídněte další podporu, než abyste půdu více udusávali. To by ji totiž v konečném důsledku mohlo poškodit.

Přesazování
Foto: Pixabay

Transplantační šok

Do transplantačního šoku můžete uvést své rostliny po přesazení. Vaše rostlina zažije stres, protože není schopná adaptovat se a dobře zakořenit v novém prostředí. Pokud to nevyřešíte, může to vést k úhynu vaší rostliny. Pokud přesazujete už vzrostlé rostliny (například z jednoho květináče do většího) půda by neměla být příliš udusaná. Avšak jestliže přesazujete sazenice, půda by měla být o něco více udusaná, protože sazenice jsou v choulostivé fázi vývoje a snadno mohou utrpět šok. Nikdy ale půdu neudusávejte tak, aby byla úplně tvrdá, protože to způsobí odumření kořenů v důsledku nedostatku vzduchu.

Příliš udusaná půda po přesazování

Jak poznáte, co je akorát a co už je příliš? Mohou vám to povědět samotné rostliny. Když své rostliny zaléváte, všimněte si, jak rychle voda odtéká. Pokud v rámci zálivky vytvoříte kaluž, která jen pomalu mizí, je to známkou toho, že jste půdu příliš stlačili. To pro rostlinu rozhodně není dobré. Nedodáváte totiž dostatek vody kořenům, které se pak nesprávně vyvíjí. Takové kořeny pak nemohou efektivně získávat živiny z půdy. Když situaci nevyřešíte, rostliny mohou začít žloutnout.

Nedostatek vzduchu zabraňuje „dýchání“ rostliny a fotosyntéze

Dalším projevem toho, že je půda příliš udusaná, je její pomalý růst. Na rostlině můžete pozorovat boční produkci kořenů, které se zoufale snaží „nadechnout“ a načerpat živiny, kterým se jí nedostává. Kromě toho vidíte, že vaše rostlina je menší, než by měla být. Poznáte to nejenom podle samotného vzrůstu rostliny, ale také podle prodloužených listů (které časem žloutnou). Pokud byste prozkoumali kořeny rostliny, zjistíte, že jsou kašovité a zbarvené do hněda.

Tipy pro správné přesazení

  • Když rostlinu přesadíte, jen jemně stlačte půdu. Zalijte ji, což způsobí, že se půda přirozeně usadí sama.
  • Po přesazení vždy proveďte zálivku, minimalizujete tím riziko transplantačního šoku.
  • Na zálivku nezapomínejte ani v následujících dnech – pomáhá rostlinám správně zakořenit.
  • Nezalévejte hadicí pod velkým tlakem. Tím totiž způsobíte zhutnění půdy.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/should-you-pack-down-soil-when-transplanting/

https://www.timberlinelandscaping.com/repotting-plants/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!