Poslední možnost pro výsadbu hyacintů. Za písek a rašelinu se na jaře odvděčí nádhernými květy

Poslední možnost pro výsadbu hyacintů. Za písek a popel se na jaře odvděčí nádhernými květy . Když si představíme časné jarní květiny, vybaví se nám tulipány, narcisy, hyacinty, krokusy a další květy. Tyto první květy nás okouzlí a připomenou nám, že přišlo dlouho očekávané jaro.

Mezi těmito květinami vynikají svými zářivými barvami a okouzlující vůní právě hyacinty. A aby hyacinty zdobily vaši zahradu svou krásou již brzy na jaře, je nutné je vysadit v podzimních měsících.

Doba výsadby hyacintů na podzim

Ideální doba pro výsadbu hyacintů na podzim se může lišit v závislosti na klimatu a oblasti, v níž je plánujete pěstovat. Obecně byste se měli snažit vysadit cibulky hyacintů v době, kdy je ještě příjemně teplé počasí, obvykle tedy v září nebo říjnu.

Příliš časná výsadba může negativně ovlivnit jejich budoucí kvetení. Cibulky hyacintů potřebují přibližně měsíc na to, aby v nové půdě zapustily kořeny. Pokud vás však okolnosti donutí vysadit je velmi pozdě, proveďte opatření na jejich ochranu před prvními mrazy. Plochu pro výsadbu zakryjte slámou, suchým listím nebo zemědělskou textilií a překryjte ji plastovou fólií, která hyacinty ochrání před srážkami.

Foto: Pixabay

Příprava půdy pro hyacinty

Začněte tím, že půdu důkladně zryjete a nakypříte. Do záhonu poté vmíchejte písek a rašelinu. Přidání písku zlepšuje odvodnění a rašelina obohacuje půdu o organické látky.

Pro maximální úspěch nakupte kvalitní cibulky hyacintů o velikosti nejméně 4-6 cm v průměru. Jak je poznat? Zdravé cibulky jsou pevné, bez plísní a poškození. Před výsadbou je namočte přibližně na tři minuty do roztoku manganistanu draselného nebo jiného fungicidu. Toto ošetření pomáhá předcházet houbovým chorobám a zajišťuje zdravý růst.

Hloubka výsadby a rozteč

Cibulky hyacintů sázejte do řádků s rozestupy přibližně 25 cm mezi řádky a 15 cm mezi jednotlivými cibulkami ve stejném řádku. Hloubka výsadby by měla odpovídat velikosti cibulí. Po výsadbě vše důkladně zalijte, zejména za teplého počasí.

Prevence proti chorobám

Abyste zabránili chorobám, položte na dno výsadbové jámy před zasazením cibulí pěticentimetrovou vrstvu směsi popela a písku. Tato vrstva působí jako bariéra proti mnoha půdním patogenům.

Pěstování hyacintů v nádobách

Pokud dáváte přednost pěstování hyacintů v květináčích nebo nádobách, zde je návod, jak na to:

  • Příprava cibulí: Cibulky ošetřete fungicidem, abyste zabránili houbovým infekcím. Použijte růstový stimulátor, který podpoří vývoj a růst kořenů.
  • Výběr nádoby: V závislosti na velikosti cibulí vyberte nádoby o průměru do 10 cm. Do každé nádoby zasaďte 2-3 cibulky hyacintů s rozestupy přibližně 2 cm.
  • Použijte lehkou a na živiny bohatou zeminu: Na dno nádoby položte vrstvu drenážního materiálu, abyste zabránili přemokření kořenů.
  • Ošetření za studena: Pro simulaci přirozeného období klidu umístěte nádoby na 2-3 měsíce na chladné místo, například na balkon nebo do lednice, s teplotami kolem 5-7 °C. Během tohoto období půdu občas lehce zalijte.
  • Vystavení slunečnímu světlu: Po vyrašení listů do výšky 2 cm přemístěte nádoby na slunné vnitřní místo. Dostatečné sluneční světlo je nezbytné pro zdravý růst a zabraňuje přílišnému prodloužení květních stvolů.

Dodržíte-li tyto pokyny pro podzimní výsadbu hyacintů, můžete se v prvních jarních dnech těšit na nádhernou přehlídku těchto voňavých květů na zahradě nebo v nádobách. Nezapomeňte, že klíčem k úspěchu vaší zahrady s hyacinty je správná příprava půdy, výběr cibulí a péče o ně. Vychutnejte si krásu a vůni těchto nádherných květin, které každoročně ohlašují příchod jara se vší parádou.

 

Zdroj: https://www.semena.cz/pestovani-hyacintu, https://www.jahodarnabrozany.cz/clanky-2/vypestujte-si-hyacinty-uzijte-si-vuni-bohatych-kvetu-i-vy/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-hyacint-vonave-kvety-vam-zprijemni-jaro-i-zimu

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)