Moření česneku před výsadbou. Pokud nemáte mořidlo, postačí sůl

Výsadba česneku

Domácí česnek je životabudič a mnozí zahrádkáři si nedokážou vůbec život bez vlastního vypěstovaného paličáku představit. I proto se už postupně chystají k jeho podzimní výsadbě. Ještě je pochopitelně čas, nicméně nad takovým mořením už není od věci pouvažovat. Mnozí zahrádkáři moření neřeší, jelikož jejich úroda na daném záhonu zatím napadena nebyla. Jiní už mají klasické mořidlo přichystané. My se v následujících řádcích podíváme na to, že za něj lze i ušetřit. Stačit totiž může zcela obyčejná kuchyňské sůl.

Sůl jako základ levného mořidla

Ochránit česnek nemusíte drahým prostředkem ze zahradnictví. Postačit by vám měla zcela obyčejná kuchyňská sůl. Ta je levná a dostupná. Navíc ji ani k výrobě domácího roztoku na moření česneku nebudete potřebovat moc. Stačí nasypat jednu polévkovou lžíci soli do třech litrů teplé vody. Poté už stroužky česneku na několik minut do takovéhoto roztoku namočíte. Nasají do sebe určité množství soli a budou tak chráněny před případnými škůdci a chorobami.

Česnek a sůlČesnek a sůl: Foto Radek Štěpán 

Zvýšit by se měla i úroda

Po samotném namočení stroužků byste je měli vysušit a můžete je vysadit do země. Výhod ošetření stroužků česneku tímto způsobem je bezesporu hned několik. Ochrání nejen před zmíněnými chorobami a plísněmi, ale také napomohou k tomu, že by objem samotných palic měl být při úrodě mnohem větší. Česnek také dokáže mnohem lépe odolat mrazu.

ČesnekVzrostlý česnek: Foto Pixabay

Několik rad pro výsadbu česneku na podzim

V první řadě je třeba vybírat zdravé a nepoškozené palice česneku. Stroužky pečlivě přeberte a ujistěte se, že nejsou nijak poškozené. Vysazují se širší částí směrem dolů do hloubky nějakých 5 cm. Musí být úplně pod povrchem zeminy. Místo, na kterém česnek pěstujeme, by mělo být slunečné. Ideální je půdu smísit s kompostem nebo dřevěným popelem. Po vysazení je česnek třeba pořádně zalít.

Zdroje info: Autor, deccoria.pl, tojenapad.sk.

Výsadba česneku: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.