Poklad mezi jarními bylinkami už nakvétá. Pozná ho i amatér, okno pro jeho sběr je však opravdu krátké

Alliaria petiolata, Alliaria petiolata bylinka, česnáček lékařský, česnáček lékařský bylinka, bylinka

Poklad mezi jarními bylinkami už nakvétá. Okno pro jeho sběr je však opravdu krátké. S příchodem jara, které rozprostírá své zelené úponky po krajině, se blíží období, které ohlašuje příchod toho, co mnozí považují za svatý grál bylinné říše. V tomto období se objevuje rostlina s pozoruhodnými kulinářskými a léčivými účinky: česnáček lékařský neboli Alliaria petiolata.

Česnáček medvědí, příbuzný známého divokého česneku, roste v podrostu lesů, podél stinných cest a v tichých zákoutích zahrad, kde může dorůstat výšky od 20 do 80 cm. Právě během prvních dubnových dnů začíná naplno odhalovat svůj potenciál. Tato rostlina s krémově bílými květy a výraznou vůní, v níž se mísí štiplavost česneku s ostrostí hořčice, je nejen pastvou pro smysly, ale i pokladnicí zdraví prospěšných látek.

Co léčí česnáček

Síla česnáčku spočívá v bohatém složení organosirných sloučenin, které jsou základem jeho zdraví prospěšných účinků. Tyto sloučeniny propůjčují rostlině silné antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Díky těmto vlastnostem je tak česnáček mocným spojencem při prevenci a léčbě řady onemocnění. Šíře jeho účinků je impozantní – od posílení kardiovaskulárního zdraví až po regulaci hladiny cukru v krvi a podporu imunitního systému. A jak ho při sběru poznat? Pokud si nejste jistí, čichněte si – pokud voní po česneku, je to on (riziko záměny nehrozí, nebojte se).

Foto: Pixabay

Jak používat česnáček lékařský

Jeho listy lze použít do salátů, polévek a omáček, kde nabízí jedinečnou chuť, která doplní celou řadu pokrmů. Kromě čerstvého použití je zajímavým způsobem, jak uchovat a využít blahodárné účinky této bylinky, i příprava tinktury. Ta nejen prodlužuje jeho trvanlivost v zimních měsících, ale také poskytuje koncentrovanou formu jeho prospěšných vlastností. Jde vlastně o maceraci listů v alkoholu, čímž se extrahují a konzervují účinné látky, a vzniká tak účinný prostředek, který lze používat po celý rok.

Zdroj: https://www.kytkykjidlu.cz/herbar-jedlych-rostlin/cesnacek-lekarsky-alliaria-petiolata/, https://www.awashop.cz/cesnacek-lekarsky-c1498/, https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/27349-cesnacek-lekarsky/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)