Pěstujte ořešák! Postup krok za krokem, se kterým je úspěch jistý

Vlašské ořechy

Ořešák je oblíbený strom, který může přinést též ovoce. Vlašské ořechy patří u nás k těm nejpoužívanějších. Pokud i vy hledáte svou sazenici, nejlépe uděláte, když navštívíte zahradnické centrum. Tento strom se může množit též se svých plodů. Nevýhodou této metody je to, že trvá poměrně dlouho, než vznikne nový stromek, který bude plodit. Trvá klidně i 10 až 15 let, než budete poprvé sklízet. Nevýhodou ale může být též to, že rostlina nedává stejné plody jako mateřská rostlina.

Sazenice z plodů

Pokud jste objevili něco, co vypadá jako malý stromek ořešáku, bude to pravděpodobně tento typ sazenice. Ačkoli od něj tedy nemůžeme očekávat stejné plody, jako od mateřské rostliny, hodí se při jiném způsobu rozmnožování – při roubování. Takový roubovaný ořech může začít plodit 3-4 roky po výsadbě. Roubované rostliny jsou navíc menší velikosti, takže svému vývoji nemusí věnovat tolik prostoru jako u ušlechtilých odrůd.

OřechyFoto: Pixabay

Ořešák a jeho výsadba

Ideální čas na nákup sazenic je na podzim, protože pak rostliny na jaře lépe rostou. Jejich kořenový systém měl dostatek času na regeneraci. Vysadit sazenici ořešáku je možné též na jaře. Připravte si jámu hlubokou a širokou tak, jako je dvojnásobek kořenového balu. Na dno jámy umístěte vrstvu kompostu smíchanou se zahradní zeminou. Umístěte strom a do poloviny jej zasypte zahradní zeminou. Poté zalijte vodou tak, aby byla díra zcela plná. Jakmile se voda vsákne, vyplňte díru zeminou a udusejte ji. Poté opět zalijte.

Pěstování s oporou

Ořešák je stromek, který je náchylný ke zlomení. Proto se doporučuje přivázat jej v prvních letech k opoře. Tou můžete být dřevěná hůl nebo třeba kus železné tyče. Cokoli, co je dost pevné, aby to ochránilo malý a tenký kmínek ořešáku před silnými poryvy větru. Pokud plánujete pěstovat více než jeden strom, mějte na paměti, že jednotlivé stromky od sebe musí být v dostatečné vzdálenosti, aby si nebránily při růstu. Ideální rozestup je 4 až 6 metrů.

Ořešák před zimou

I když je ořešák mrazuvzdorný, zejména u mladých stromků se vyplatí je před zimou trochu ochránit. Udělat to můžete jednoduše tak, že kolem základny navršíte půdu na kopeček a přikryjete je netkanou textilií.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/sadzonki-orzecha-wloskiego-krok-po-kroku-rodzaje-ceny-porady/

https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-oresaku/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!