Pěstování voňavé levandule: jednoduchý návod krok za krokem

Levandule

Levandule je jedna z nejznámějších bylinek světa. Téměř každý zná její vůni i vzhled. Díky této květině máte také název barevného odstínu – levandulové. Tato rostlinka velmi dobře vypadá, její výhodou je ale také to, že do vaší zahrady naláká včely a jiné opylovače. Ve středomoří roste divoce, u nás ji musíme pěstovat. Není náročná, což jen zvyšuje její oblibu. Levanduli můžeme pěstovat přímo v záhonu nebo v květináči.

Druhy levandule

Existuje několik druhů levandule. Nejčastěji narazíme na levanduli anglickou (Lavandula angustifolia), která je odolná, mrazuvzdorná, suchomilná – nesnáší vlhkost na kořenech. Další je levandule francouzská (Lavandula dentata – levandule zoubkatá), která je náchylnější na mráz. Odolá pouze do mínus 6 °C. Proto ji raději pěstujeme v květináčích a na zimu ji přenášíme do interiéru. Levandule španělská (Lavandula stoechas) je mrazuvzdorná do mínus 12 °C. Anglická levandule je pro opylovače atraktivnější a dosahuje delší životnosti.

Levandule

Foto: Pixabay

Podmínky pro pěstování levandule

Vyberte otevřené místo na plném slunci, abyste dosáhli maximálního květu. Půda by měla být dobře odvodněná, mokré kořeny vám levandule tolerovat nebude. Po odkvětu je dobré levandule seříznout, aby nedřevnatěly. Zavedené rostliny se velmi dobře vypořádají se suchem. Výsadbu levandule provádíme na jaře, od března do května.

  • Do zahrady: Půdu můžete odlehčit zapracováním zahradnického písku. Zamokření můžete zabránit výsadbou v mírném kopci. Levanduli sadíme do stejné hloubky, jako byla v květináči. Do jámy můžete přidat kostní moučku. Po výsadbě dobře zalijte.
  • Do květináče: na dno květináče dáme drenážní vrstvu (keramzit, štěrk). Samotná nádoba by měla mít drenážní otvory. Pěstujte na slunném místě.

Levandule v zimě

Lavandula angustifoli a Lavandula x intermedia patří mezi odolné levandule, takže je nemusíte chránit před mrazem. Mohou být na zahradě po celý rok. Po odkvětu (což je obvykle v srpnu) je seřízněte až téměř k základně – nezasahujte ale do starého dřeva, protože to by mohlo snížit kvetení v následujícím roce. Lavandula stechas a Lavandula denata je vhodné na zimu přenést dovnitř. Proto je pěstujeme raději v květináčích.

Množení levandule

Nejjednodušším způsobem je množení řízky. Na konci léta odřízněte výhony, které nekvetou. Měly by být dlouhé asi 10 cm a mít dřevnatý základ a špičku s novým přírůstkem. Z tohoto řízku odstraňte ve spodní části listy. Řízky zapíchněte asi 1 cm hluboko do kompostu nebo výživného substrátu, který by měl být dobře vlhký. Zakryjte průhledným plastovým sáčkem a postavte na světlé a vzdušné místo.

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-lavender/

https://kreativnitechniky.cz/pestovani-levandule/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!