Co udělat se zazimovanými muškáty právě teď, aby na jaře ohromily své okolí množstvím květů jako první

Muškáty je možné přezimovat, ale mnohem lépe uděláte, pokud je před příchodem zimy nařízkujete a znovu zakořeníte.

Mateřské rostliny muškátů se přezimují jen obtížně. S šikovným trikem se chytí opravdu všechny, stačí jen půl tablety. Muškáty je možné přes zimu uchovávat ve světlém sklepě. Ne vždy je však takové přezimování úspěšné. Pokud ovšem teď muškáty nařízkujete a necháte je zakořenit, budete mít na jaře krásně vzrostlé rostliny, které vám vykvetou mnohem dříve, než sazeničky z obchodu. Navíc nové kořínky budou mít vaše muškáty už během dvou týdnů, nebudete o ně tedy muset pečovat nijak dlouho.

Staré muškáty omlaďte řízkováním

Velké staré rostliny muškátů mohou sice vypadat v perfektní kondici, ale ve skutečnosti během zimy o svou vitalitu přijdou. Trochu se vytahají a mohou je dokonce napadnout i nejrůznější škůdci. Tomu předejdete, když staré rostliny nařízkujete. Dělá se to snadno. Jako první musíte vybrat dostatečně vyzrálé výhony.

Perargonium

Co udělat se zazimovanými muškáty právě teď, aby vás na jaře ohromily Foto: Pixabay

Ty odřízněte tak, aby měly dva nebo tři páry zralých listů. Další spodní pár odstraňte, aby měly řízky muškátů dostatečně dlouhé stonky na zakořenění. Pokud si ovšem myslíte, že je tedy bude stačit jen dát do vody a ony pustí kořínky, mýlíte se. Jejich zakořenění je ještě třeba podpořit šikovnými metodami. Stačí například půl obyčejné tablety Aspirinu z lékárny a zakoření se každý řízek. Za 14 dní ho budete moci sázet

Jaké muškáty takto řízkovat

Jedině správná péče o muškáty vám zajistí maximální množství květů. Nejsnáze se tímto způsobem řízkují pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum) a nenáročné pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), známé jako převislé muškáty. O něco hůře se takto množí pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty. A množit tak můžete dokonce i ty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum), u nich však počítejte s většími ztrátami.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/podzimni-skudci-30001101.html, https://www.floranazahrade.cz/pravidla-pro-ochranu-rostlin-pred-chorobami-a-skudci/, https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/ochrana-proti-skudcum-a-chorobam-bez-chemie-skudci-choroby-prostredky-prirodni.A191004_110319_hobby-zahrada_bma

Co udělat se zazimovanými muškáty právě teď, aby vás na jaře ohromily Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)