Pěstování levandule uvnitř: Jednoduchý návod, jak na to

Levandule

Levandule je rostlina, která dobře vypadá a navíc krásně voní. Kromě toho má také léčivé účinky a využít se dá i prakticky. Když si ji například pověsíte do skříně, můžete se spolehnout na to, že vaše oděvy nebudou napadeny moly. Do zahrady vám přiláká celou řadu opylovačů. I když ji můžete úspěšně pěstovat celoročně venku, existují lidé, kteří chtějí mít levanduli také v květináči. Jak ji tedy pěstovat?

Pozor na mráz

Levandule lékařská je mrazuvzdorná, i tak se ale vyplatí (zejména mladé rostliny) na zimu přikrývat a chránit před mrazem. Levanduli, kterou pěstujeme v nádobě, je dobré na zimu přenést dovnitř, protože mráz ji může poškodit mnohem snáze, než když roste v zemi. Ne všechny druhy levandule jsou mrazuvzdorné, takže pokud si vyberete ty na mráz choulostivější, vyplatí se pěstovat je v květináči. Takto je můžete v létě vystavit sluníčku, které tolik milují, a v zimě zase schovat před mrazem dovnitř.

Půda pro pěstování levandule

Levandule pěstovaná v květináči potřebuje dobře propustnou půdní směs. Její pH by mělo být neutrální nebo mírně zásadité. Koupit ji můžete již připravenou, nebo si ji připravit sami: smíchejte tři díly kvalitní univerzální zeminy a jeden díl perlitu. Tato směs zajistí dostatečnou vlhkost i propustnost a vhodná je též pro dobrý vývoj kořenů. Nakonec můžete ještě přidat několik lžic zahradního vápna pro optimální využití živin.

Levandule

Foto: Pixabay

Přesazování levandule

Pokud je květináč již těsný, je třeba rostlinu přesadit. Ideální je období brzy na jaře, ještě předtím, než rostlinu přemístíte ven. Vždy přesazujte do květináče, která je jen o něco málo větší, než byl ten původní. Rostlina potřebuje pro optimální růst dostatek slunečního světla. Pokud ho nemá, bude se natahovat za světlem, bude slabá a náchylná k chorobám i škůdcům. Na jaře a v létě je dobré přemístit rostlinu ven, kde se jí dostane sluníčka již brzy ráno. Odpoledně je však vhodné zastínění. Uvnitř je dobré okno orientované na jih, které poskytne dostatek světla. Minimum jsou tři hodiny přímého slunečního světla denně.

Vytáhnutí levandule ven

Pokud vaše rostlina zimovala uvnitř a máte zájem ji vynést ven, udělejte to s maximální opatrností. Na začátku postačí rostlině pouze jedna až dvě hodiny venku na přímých slunečních paprscích. Postupně tuto dobu prodlužujeme tak, že v průběhu dvou týdnů by rostlina měla být venku už půl dne.

Zálivka a hnojení levandule

Když je povrch půdy suchý, je čas rostlinu zalít. Pokud se půda odtrhla od okrajů květináče, jedná se o příliš velké vysušení půdy. Při zalévání levandule může být užitečné přemístit květináč do dřezu. Kořeny dobře namočte a poté nechte okapat. V nádobě na rostlinu nesmí zůstat voda. Příliš časté zalévání nebo příliš vlhká půda může vést k hnilobě kořenů. Při hnojení si vystačit s univerzálním hnojivem, které aplikujte při přesazení brzy na jaře a poté podle pokynů výrobce hnojiva.

Zdroje info:

https://www.bobvila.com/articles/how-to-grow-lavender-indoors/

https://www.gardeners.com/how-to/care-lavender-plant/7406.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!