Tradiční venkovská zabijačka – jakou roli v ní hrála koza a proč svobodné dívky sbíraly prasečí kosti

Tradiční venkovská zabijačka a co byste o ní měli vědět. Její začátek se například řídil jednou zajímavou věcí – a to samotným předmětem porážky. Prase muselo být dostatečně vykrmené. Známkou, že je zralé na porážku, byl houpající se lalok pod krkem a často také, že se skoro nemohlo dovalit ke korýtku. Před porážkou se prase vážilo a hospodáři se předháněli, kdo má těžší. Bylo to z důvodu dostatku sádla, které bylo na vesnicích hlavním zdrojem tuku.

Běžné bylo, že kdo choval prase, choval i kozu. Její mléko se přidávalo praseti do žrádla, aby mělo jemnější maso. Zvláště si prasátko pochutnávalo zhruba měsíc před zabíjačkou. To dostávalo jen vybrané delikatesy, aby maso nezapáchalo.

Příjemnou zvyklostí bylo a je napéci na zabijačku něco sladkého, aby se odlehčil neustálý přísun masa. Bývají to masopustní koblihy, dříve i boží milosti nebo takzvané šišky.

I návštěvníci zabijačky měli své povinnosti

Každý návštěvník zabijačky má něco přinést. Ať již sladké pečivo nebo třeba lahvinku slivovičky či jiného destilátu, kterým se účastníci zabijačky občas „zahřívají“.

Rituál „odsouzení pašíka podle hrdelního práva“, kterým dříve začínala každá zabijačka, už také většinou upadl v zapomnění. Hospodář přečetl přečetl nejprve rozsudek a pak poslední vůli vepře. Poté teprve následovalo poražení zvířete.

Tradiční venkovská zabijačka – jakou roli v ní hrála koza a proč svobodné dívky sbíraly prasečí kosti Foto: Pixabay

Tradiční míchání krve nejmladším účastníkem a obvyklý žertík řezníka ho v nečekané chvíli pomazat nebo postříkat míchanou krví, se dodržuje jen někde. Tento zvyk je zdrojem zábavy pro všechny zúčastněné. Některý řezník takto „ozdobí“ všechny děti na zabijačce, kdy je pod různými záminkami přiláká blíž.

Proč se sbíraly kosti

Zapomenutou tradicí je sbírání kostí po zpracování masa. Dříve svobodná dívka toužící po vdavkách kosti posbírala a rozházela po zahradě. Pokud některou sebral pes, věřilo se, že se do roka vdá.

Dnes už asi nikdo nedodržuje zvyk nevymývat bandasku, ve které se roznáší výslužková polévka, do příští zabijačky, aby se ta další také podařila.

Ať se starými tradicemi nebo bez nich, pokud máte možnost zúčastnit se venkovské nebo třeba jarmarkové zabijačky v rámci ukázky starodávných řemesel, udělejte to, stojí to za to.

 

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/clanky/2662-tradicni-zabijacka-ma-svuj-rad-a-pravidla-vite-kdo-micha-krev-a-proc-maji-svobodne-divky-sbirat-kosti/, https://region.rozhlas.cz/reznik-tomas-cerny-udrzuje-behem-zabijacky-staroceske-tradice-8150816, https://cs.wikipedia.org/wiki/Zabija%C4%8Dka

Tradiční venkovská zabijačka – jakou roli v ní hrála koza a proč svobodné dívky sbíraly prasečí kosti Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)