Pěstování kopru má pár pravidel: zde je jejich přehled

Kopr

Na pěstování kopru není nic těžkého. S jarním výsevem začínáme někdy po 15. dubnu. Výsev je ale možné provést také podzimní, a to od 15. října. Semena kopru jsou poměrně velká a typická jsou tím, že jsou plochá. Mají hnědou barvu. Kopr je velmi aromatickou bylinkou, kterou bychom ale neměli používat pouze pro její výbornou chuť. Obsahuje spoustu vitamínů, jako je například A, B i vitamín C. Jeho další skvělou výhodou je to, že vůně kopru příliš nevoní některým chorobám a škůdcům. Proto slouží jako prevence těchto problémů i u jiných rostlin.

Pěstování kopru po celou sezónu

Kopr patří k těm málo druhům zeleniny, které je možné vysévat téměř celou sezónu. Nejspolehlivější je ale výsev v dubnu, a to kvůli možným mrazům. Výsev v srpnu je poměrně složitý, protože toto období je suché a horké, což nejsou ideální podmínky. Vedou totiž k rychlému kvetení kopru a špatnému výnosu. Proto se v srpnu a září s výsevem kopru přestává. Od 15. října je možné vysít kopr, abychom se brzy na jaře následujícího roku dočkali časné sklizně.

Kopr

Foto: Pixabay

Výsev kopru

Kopr vyséváme do hloubky asi 1 až 2 cm. Tuto rostlinu se nevyplatí předpěstovávat v květináči (ledaže bychom plánovali celosezónní pěstování kopru v nádobě – ta by měla být ale velká, alespoň 5 litrů). Vodné stanoviště je slunné místo. Kopr saďte do zeleninové zahrádky, protože obsahuje látky, díky kterým dobře poroste jiná zelenina. Semínka je možné vysévat do řádků způsobem, jako když si solíte pokrm. Možné je ale umísťovat semínka do řádků jednotlivě, protože jsou poměrně veliké. Počítejte ale s větší časovou náročností. Jednotlivé řádky by od sebe měly být vzdáleny 15 až 30 cm. Semena jemně přihrňte zeminou.

Volný výsev kopru

Pokud si chcete značně usnadnit práci, můžete přistoupit k volnému výsevu kopru. Znamená to, že kopr rozhodíte po zahradě bez zasypání zeminou. Takto může kopr růst napříč celou vaší zahradou a chránit zeleniny před škůdci a nemocemi. Nevýhodou je, že takto rozhozený kopr vzchází nerovnoměrně. Kopr využíváme do sklenic, když nakládáme okurky. Kombinace okurek a kopru se ale osvědčila už na zahradě. Kopr chrání okurky před škůdci a nemocemi a také jim pomáhá lépe a zdravěji růst.

Klíčení kopru

Kopr pro klíčení miluje teplotu okolo 10 °C (jedná se o teplotu půdy). Za těchto podmínek vyklíčí obvykle za 14 až 20 dní. Pokud je chladněji, potrvá delší dobu, než kopr vyklíčí. Semena kopru dobře přezimují v zemi, ale jakmile vyraší, mrazíky ho mohou zničit. Proto s výsevem na zimu čekáme až do druhé poloviny října.

Zdroje info:

https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/kopr-vonny-jak-vypestovat-aromaticke-koreni-kulajda-recept

https://niepodlewam.pl/siew-kopru-ogrodowego-jak-gleboko-i-kiedy/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!