Pěstování datlovníku z pecky není nereálné

Datlovník

Jak zaručeně vypěstovat datlovník z pecky? Na tuto otázku jednoznačná odpověď určitě neexistuje. Přesto lze říct, že datle patří mezi exotické plodiny, které je možné v našich podmínkách vypěstovat. Mnohdy stačí pouze zapíchnout datlovou pecku do květináče a při optimální teplotě a vlhkosti se můžete dočkat zajímavé odměn v podobě solidně vzrostlé rostliny. Za dva roky může mít vámi pěstovaný datlovník klidně i přes půl metru výšky. Jak tedy na pěstování datlovníku?

Trpělivost datle přináší

Parafráze onoho úsloví se nám v tomto případě rozhodně bude hodit. Trpělivostí byste se skutečně měli obrnit, a to maximálně. Palmy si určitě v růstu dávají hodně na čas. Za pár korun ale můžete mít krásnou exotickou rostlinu, jejíž pěstování vás bude nesmírně bavit. Na trhu je dnes k dispozici velké množství nejrůznějších palem, nicméně ta datlová je optimální pro začátek.

Datlovník

Foto: Pixabay

Semena musí být namočena

Semena je třeba namočit do vody optimálně na 2 až 3 dny. Voda by měla mít teplotu pohybující se okolo 30° C. Výsev probíhá do lehkého substrátu. Ideální je směs písku, listovky a kvalitního kompostu. Určitě je třeba směs udržovat v mírně vlhkém stavu, přičemž teplota by měla být pokojová či vyšší. Nejlépe klíčí semena při teplotě pohybující se mezi 28 až 33 °C.

Datlovník

Foto: Pixabay

Jak vysoký může datlovník být?

Domovinu má datlovník na Kanárských ostrovech. Tady se tradičně dorůstá výšky až okolo 10 metrů. Má k tomu ale kvalitní podmínky. U nás je tomu jinak. Počítat můžete s maximální výškou 2 metrů. Jinak roste poměrně pomalu, nicméně uběhne pár let a bude mít moc pěkný kmínek a sytě zelený listový vějíř. Co se týká přezimování, datlovník by měl být v místnosti o teplotě kolem 15 °C.  Snížit by se v tomto období měla pochopitelně i intenzita zálivky, což j ale u podobných rostlin logické.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.