Perfektní DIY domácí hnojivo pro muškáty – pokvetou až do podzimu
Perfektní DIY domácí hnojivo pro muškáty – pokvetou až do podzimu. Ať už jim osladíte vodu, nebo zvládnete umění přezimování, tyto metody vám pomohou těšit se z nepřetržitého kvetení muškátů po celý rok.
Muškáty, vědecky nazývané pelargonie, jsou krásný a všestranný rod kvetoucích okrasných rostlin. Pocházejí z jižní Afriky, ale brzy se prosadily po celém světě. Vytrvale totiž kvetou od časného jara až do prvních mrazů. A pěstovat se dají jak v nádobách, tak v záhonech.
Co jste nevěděli o muškátech
Typické pelargonie mají kulaté, někdy laločnaté nebo částečně zubaté listy, které po rozdrcení často silně voní. Květy jsou velmi různobarevné – od výrazných červených a růžových až po jemné bílé a fialové – a každý trs vyniká na pozadí zelených listů opravdu nádherně. A i když se tito krasavci obvykle pěstují jako letničky, při správné péči je lze podle informací z webových stránek My-Geranium úspěšně přezimovat.
Tip na cukrovou vodu
Jednou ze zajímavých, ale jednoduchých metod, jak prodloužit dobu kvetení muškátů, je použití cukrové vody. Přidáním trochy cukru do zálivky můžete rostlinám poskytnout rychlý zdroj energie, což je užitečné zejména v době, kdy přirozeného světla pomalu ubývá, jako právě teď.
Foto: Pixabay
Smíchejte jednu čajovou lžičku cukru s přibližně litrem vody. Zdá se to málo, ale tento jemný roztok stačí k tomu, abyste rostlinám dodali energii, aniž byste riskovali poškození kořenů. Cukrovou vodou zalévejte muškáty, ideálně v časných ranních hodinách. Jednou týdně stačí.
Jak zazimovat muškáty
Před prvními mrazy muškáty prořežte. Nejenže je tak snáze uskladníte, ale také podpoříte jejich zdravý růst na jaře. Pokud se potýkáte s nedostatkem místa, pak rostliny oklepejte a kořeny zabalte do novin. Tím je udržíte v suchu během období vegetačního klidu. Poté vložte zabalené rostliny do kartonové krabice a uložte je na chladném, suchém a tmavém místě, například ve sklepě nebo garáži. Sem tam je poroste, nic víc nepotřebují.
Koncem zimy muškáty znovu oživte. Odstraňte odumřelý materiál, přesaďte je do čerstvé zeminy a dejte na slunné místo. Zalévejte je střídmě, dokud se neobjeví nové listy. Uvidíte, že vám zase krásně vykvetou.
Zdroj: https://my-geranium.com/blog/watering-geraniums-everything-you-need-to-know/, https://plantaddicts.com/geraniums-arent-blooming/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)