Péče o záhony v lednu: Můžete je zrýt a pokropit močí

rytí

I v lednu je práce na zahradě. Jak se říká, zahrada prostě nikdy nespí. Pro ty, které je zahrada zdrojem ovoce, zeleniny a dalších plodin, se vyplatí přeložit některé činnosti z nadcházející sezony do zimy a tím zmírnit zátěž v extrémně pracném období. Co tedy se záhony nyní v lednu?

Rytí záhonů v zimě

Začátkem i koncem zimy, pokud není půda zcela promrzlá, můžete vzít rýč a zrýt záhony, které jste nestihli na podzim, popřípadě další dosud neosázenou plochu a rozšířit si tak užitkovou část zahrady. Rytí má zejména význam na těžké jílovité půdě.

Rovněž lze vpravit do země hnojivo, ale ideálně rychleji se rozkládající organické, tj. koňský hnůj. Ten k tomu navíc svým rozkladem půdu zahřívá a vy tak budete moci vysévat a sázet o něco dříve. Vhodná doba i pro založení nových záhonů a travní drny můžete klidně zarýt do půdy. Předjarní rytí záhonů je důležité pro těžké jílovité půdy. V jejich případech se doporučuje rýt 2x, tj. na podzim a pak v předjaří.

Účinek moči na záhony

Možná to neznáte, nemáte možnost, nebo si to zkrátka nechcete připustit, ale kropit záhony močí má samo o sobě efekt. Prostě je dobré kropit záhony v zimě močí. Moč je totiž bohatá především na fosfor a dusík a je navíc zcela sterilní. Však je známo, že když se někde poraníte, jako například v divočině a nemáte po ruce nic jiného, tak právě moč lze použít, neboť dezinfikuje rány. Močí tak lze kropit záhony, do kterých jste na podzim zaryli větší množství organické hmoty bohaté na uhlík, jako jsou například piliny, štěpka, sláma apod. Rovněž tak můžete moč použít pod zamulčované keře a stromy. Uhlíkatá hmota do sebe močovinu natáhne.

rýč

Foto: Pixabay

Moč je holt po naředění skvělým tekutým přírodním hnojivem, jestliže jste samozřejmě zdraví. A pakliže je záhon zasněžený, tak „vodní ředidlo“ na něm už leží, tudíž stačí přidat jen moč. Nic vás to nestojí. Jen možná pro někoho překonat jistou nechuť či nevábnou představu.

Zdroj: idnes.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay