ČR už zná rostlinu roku 2024 – tentokrát jde o kosatec, ale ne jen tak ledajaký

ČR už zná rostlinu roku 2024 – tentokrát jde o kosatec, ale ne jen tak ledajaký. Po pomyslném červeném koberci flóry České republiky vyšla nová hvězda. Rostlinou roku 2024 se stal kosatec sibiřský (Iris sibirica). Tento prestižní titul, který uděluje Česká botanická společnost, vyzdvihuje nejen krásu a význam tohoto druhu, ale také podtrhuje význam ochrany a osvěty o rostlinách.

Původní kráska se zavádějícím jménem

Navzdory svému jménu naznačujícímu sibiřský původ je kosatec sibiřský původním klenotem české krajiny. Jeho přirozený areál se rozprostírá v obrovské euroasijské rozloze od střední Evropy až po jezero Bajkal na Sibiři. Tato geografická rozmanitost napovídá o odolnosti a přizpůsobivosti této rostliny, vlastnostech, kterými si získala přízeň botaniků i zahradníků.

Kosatec sibiřský: Více než jen krásná květina

Kosatec sibiřský se svými elegantními modrofialovými květy zaujme každého milovníka flóry. Je to druh, kterému se daří na vlhkých loukách a podél břehů potoků a který hraje klíčovou roli v jejich ekosystému. Jeho přítomnost indikuje zdraví jeho stanoviště, což z něj činí takový šikovný „barometr“ podmínek životního prostředí.

Foto: Pixabay

Cesta s rostlinou roku v průběhu let

Od roku 2021 oceňuje Česká botanická společnost rostliny, které mají ekologický, kulturní nebo estetický význam. Počínaje vzácnou suchozemskou orchidejí vstavač kukačka (Anacamptis morio, syn. Orchis morio) v roce 2021, přes neméně ohromující a vzácný hlaváček letní (Adonis aestivalis) v roce 2022 až po skromný, ale půvabný kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) v roce 2023, je každoroční výběr poklonou bohaté biodiverzitě České republiky. V letošním roce zaujímá své místo na tomto slavném seznamu pravá kosatec sibiřský.

Význam titulu

Titul Rostlina roku má dvojí účel. Za prvé upozorňuje veřejnost na významné, ohrožené nebo jinak zajímavé druhy v rámci české flóry. Za druhé má za cíl podpořit hlubší zájem o rostliny, jejich pozorování a praktickou ochranu. Cílem této iniciativy není pouze oslavit krásu jedné rostliny, ale podpořit širší diskusi o biodiverzitě, ekologii a potřebě chránit naše přírodní dědictví.

Až tedy budete obdivovat zářivé květy kosatce sibiřského, vzpomeňme si také na naši úlohu při ochraně a péči o přírodu. Toto uznání je výzvou k akci, výzvou k ocenění, pochopení a ochraně botanických pokladů naší planety. Přijmete ji?

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosatec_sibi%C5%99sk%C3%BD, https://botanospol.cz/cs/rostlina_roku, https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rostlinou-roku-2024-vyhlasila-ceska-botanicka-spolecnost-kosatec-sibirsky

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)