Pažitka: pěstování v květináči a jeho zásady

Pažitka

Pažitka patří mezi nejoblíbenější bylinky vůbec. Pro její ostrou chuť si ji oblíbili muži, ženy, ale také spousta dětí. Milují ji taktéž všechny generaci a často ji používáme jen tak na chleba nebo do vynikajících pomazánek. Pažitka má několik odrůd, takže její milovníci mohou volit na základě svých preferencí ostřejší nebo jemnější chuť, někdy dokonce různých příchutí – typická je například česneková pažitka.

Příbuzná cibule

Pažitka (Allium schoenoprasum) je jemná bylinka, pro kterou je typická jemně cibulová chuť. Dostupná je po celý rok. Každý ví, jak pažitka vypadá: zelené, válcovité a duté listy vyrůstají z drobných cibulek. Používá se k ochucení různých pokrmů a je zdrojem cenných vitamínů a minerálů. Pěstování pažitky není nikterak náročné, zvládne to i začátečník. Nejlepší chuť má samozřejmě čerstvá pažitka. Pokud vám vykvete, krásné fialové květy můžete použít na ozdobu nejrůznějších pokrmů – také ony jsou jedlé.

Pažitka květFoto: Pixabay

Pažitka pěstování

Pažitka nejlépe roste ve volné zahradě, velmi dobře se jí ale povede také v květináči v kuchyni nebo na balkoně. Semínka vyséváme přímo do květináče, který jsme téměř po okraj naplnili zeminou. Poté pro něj vyberte světlé a slunné místo na okenním parapetu. Díky tomu si její chuť můžete vychutnávat po celý rok.

Množení pažitka

Pažitka velmi dobře roste také ze semínek. Mnohem jednodušší je ale pěstovat pažitku dělením trsů. Stačí již existující trs rozdělit na dva (nebo i více dílů) – jednoduše ukopněte trs pažitky, a dejte na vzdušné místo po dobu 3 až 4 týdnů. Za tu dobu listy úplně vyschnou, což je okamžik, na který čekáme. Dejte do nádoby se zeminou, zalijte  a na světlém a teplém místě čekejte, až vyklíčí.

Sklizeň a skladování

Pažitku sklízíme tak, že listy seřízneme asi dva až tři centimetry nad zemí. Ideální je odřezávat pouze tolik pažitky, kolik zrovna potřebujete. Neodřezávejte ale více než polovinu listů z keře najednou. Počkejte, až z trsu vyrostou nové listy. Pokud je ihned nespotřebujete, dejte je do sklenice s vodou (podobně jako řezané květiny) a skladujte v lednici. Pokud se vám nepodařilo vypěstovat vlastní pažitku, můžete vyrazit do lesa. Divoká pažitka (někdy se jí říká také lesní) zde roste poměrně hojně. Poznáte ji podle toho, že roste v trsech a má tmavější barvu, než tráva. Pokud ji utrhnete, ucítíte klasické pažitkové aroma.

Zdroj: https://www.futuregardens.pl/szczypiorek-1g-nasion-allium-schoenoprasum-duplikat-1.html

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!