Když dáte dohromady kefír a mrazák, získáte lahodný krémový sýr – opravdu tak jednoduché to je

Také rádi do nejrůznějších jídel používáte sýry typu Philadelphia, ale nechce se vám za ně utrácet v obchodech nehorázné částky? Pokud máte trochu trpělivosti, času a hlavně místa v mrazáku, můžete si tento produkt vyrobit doma zcela sami.

Je to až trapně jednoduché. Opravdu. Stačí vám jen kefír, dvě minuty práce a trocha trpělivosti. Obejdete se zcela bez vaření, kontroly teploty apod.

Mražení udělá s kefírem doslova zázraky

V mrazáku kefír zcela změní svou strukturu a vám už jen zbývá ho rozmrazit a poté scedit. A jak vypadají pokyny krok za krokem?

Abyste získali přibližně 200-250 g krémového sýra, budete k tomu potřebovat:

  • 1 litr kefíru
  • a gázu.

Foto: Pixabay

Pokud máte kefír v kelímku, přelijte ho do sáčku nebo do vhodné nádoby a vložte do mrazničky přes noc. Je opravdu důležité, aby tady dokonale zmrzl a proměnil se v cihlu. Ráno ho vyjměte z obalu a zabalte do gázy. Použije alespoň čtyři nebo pět vrstev. Nakonec vše zavěste nad nádobu, do které bude odtékat vznikající syrovátka. Kefír bude pomalu tát a zbavovat se tekutiny. Celý proces potrvá asi 12 hodin. Poté ho už jen stačí použít (a syrovátku přidat třeba do smoothie). Žádné kyselosti se bát nemusíte, tu si totiž syrovátka odnese s sebou.

Jak vypadá hotový sýr

Je opravdu velmi jemný a měkký. Snadno se roztírá na toasty nebo krekry a samozřejmě ho lze použít i na vaření. Chutí ho lze přirovnat přibližně k mascarpone a „Philadelphii“, byť samozřejmě originálu úplně nedosahuje. Pokud však máte doma nadbytek kefíru nebo si jen zkrátka a dobře chcete vyzkoušet zajímavý postup domácí výroby sýra, půjde o tip přesně pro vás.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.jidloaradost.ambi.cz/clanky/kefir-co-umi-a-jak-ho-vyuzit-v-kuchyni/, https://www.wugi.cz/a/7-vyhod-kefiru-nakopne-imunitu-a-podpori-zdravi-strev

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)